ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖИО У МАНАСТИРУ СВ. НИКОЛЕ У БИЈЕЉИНИ

У недјељу, 19. децембра 2021. године, на празник Светог Николаја чудотворца из Мире Ликијске, свечано је било у манастиру посвећеном овом великом Божијем угоднику, у етно селу ''Станишићи'' у Бијељини.

Фото: Епархија зворничко-тузланска

У славу Божију а у част светог Николе, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије началствовао је Светом архијерејском литургијом, уз саслужење протојереја-ставрофора Љубе Богдановића; архијерејског намјесника бијељинског, протојереја Славољуба Милошевића и ђакона Лазара Илића, те молитвено присуство протојереја Жарка Мијатовића, секретара Епархије зворничко-тузланске и служашчег свештеника ове светиње.

Епископ Фотије је честитао празник ктитору манастира г. Борису Станишићу и његовој породици, и поучио о животу, подвизима и чудима Светог Николаја Мирликијског Чудотворца и његовом молитвеном заступништву и помоћи свима вјернима који му се обраћају.

Лепо је кад дођемо у наш манастир светог Николе да се Богу помолимо и светом оцу Николају, Мирликијском чудотворцу. Данас пола Срба слави а друга половина је онима на слави. Значи да данас сви славимо. Читав наш народ је данас у духовном блаженству. Сећамо се житија његовог. Постављамо посне трпезе. Сусрећу се породице, ближњи, кумови, пријатељи. А све са циљем да одржимо наше заједништво и нашу саборност српску, православну. Која, наравно, происходи из свете Литургије.

Осврћући се на време у коме живимо владика Фотије је нагласио како:

Многи оци говоре да ми живимо у последњим временима. Људи не воле да слушају кад се говори на ту тему. А шта значи ''последње време''? Значи да идемо ка крају историје овакве какву ми познајемо. Ми то не видимо, за разлику од светих људи. Али наша врлина је да чујемо шта они говоре и да то препознамо. И они то не говоре да бисмо се ми плашили, него управо супротно, из љубави, као што родитељ упозорава своје дете на разне опасности.

У наставку прославе Светог Николе, Епископ Фотије је благословио и пререзао славски колач породице Станишић.

Текст: свештеник Дражен Ракић

СВЕТИ НИКОЛА КРСНА СЛАВА МАНАСТИР СВЕТОГ НИКОЛЕ ЕТНО СЕЛО СТАНИШИЋИ