1. ДАН-ПОСЈЕТА ПАТРИЈАРХА СРПСКОГ Г. ПОРФИРИЈА ЕПАРХИЈИ ЗВОРНИЧКО-ТУЗЛАНСКОЈ

Последње ажурирање у 18.8. у 23.41ч
Фото: Павле Ђуричић

​Изјава Епископа Фотија поводом посете Патријарха српског Епархији зворничко-тузланској

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ: ХРИСТОС ТРЕБА ДА НАМ БУДЕ НА ПРВОМ МЕСТУ У ЖИВОТУ

У среду 18. августа Његова Светост Патријарх српски Г. Порфирије у поподневним часовима посетио је Епархију зворничко - тузланску и храм Светих апостола Петра и Павла у Добоју.

Патријарха Порфирија дочекао је Његово Преосвештенство Епископ зворничко – тузлански Господин Фотије, свештенство Епархије и мноштво верног народа.

Том приликом служен је свечани чин доксологије којим је началствовао архимандрит Доситеј Хиландарац у молитвеном присуству Њихових Преосвештенстава Господе Епископа бачког Иринеја, врањског Пахомија, зворничко-тузланског Фотија, горњокарловачког Герасима, крушевачког Давида и ваљевског Исихија.

Присутни су и предсједница Републике Српске Жељква Цвијановић, предсједник Народне скупштине Недељко Чубриловић, премијер Радован Вишковић, српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик те представници политичких партија, као и представници Срба у заједничким институцијама.

Патријарх Порфирије је у својој поучној беседи између осталог рекао да је његово срце вечерас, уочи Преображења Господњег испуњено радошћу из разлога неизмерне љубави Божије, као и да је радостан што је дошао у крајеве одакле потичу и његови корени.

Он се подсетио и детињства и одрастања заједничког са Епископ Фотијем.

"И од најраније младости, од основне школе Владика Фотије и моја маленкост заједно смо расли" навео је Патријарх у својој беседи и додао да су и заједно васпитавали и хранили из ризнице наше Свете Цркве на Богословском факултету а окончали тај свој живот у свету заједничким новим духовним почетком у свештеној светоархангелској обитељи.

Истакао да Христос треба да нам буде на првом месту од било чега другог, као и да некада ми једни другима причамо о искушњима, о распећима, о тешкоћама, али да знамо да кад год је Господ био Први у нашем срцу да је све онда долазило на своје место.

"Кад нам је Бог био на првом месту и све остало, све друго само по себи због нашег поверења у љубав Његову али и због Његове љубави у односу на нас и силе и снаге којом нас обасипа, све остало друго је долазило на своје место", поручио је Патријарх Порфирије.

Додао је и да треба говорити Богу о деци много више него деци о Богу.  "То не значи, браћо и сестро, да упућујемо празне речи и да очекујемо да може бити плода. То значи све управо оно што сам рекао, да нам Бог буде на првом месту".

Ми смо, истакао је Патријарх Порфирије православни, јеванђељски народ, а то значи да је Јеванђеље наш живот.

На крају се захвалио на љубави и позиву и додао да је дошао заправо у свој дом. "Као што је и ваш дом пре свега ваше срце, отворено да буде и дом за нас који долазимо и као домаћи и као страни, али исто тако, браће и сестре, и моје и срца свих нас који долазимо овде су отворена за вас", рекао је Патријарх.

ПАТРИЈАРХ ПРОШЕТАО УЛИЦАМА ДОБОЈА

Том приликом српски патријарх се поздрављао и разговарао са људима, који су му захвалили што је дошао у овај град и у Репбулику Српску.

И он је са радошћу разговарао са грађанима који су у великом броју изашли да виде српског патријарха, а он им је том приликом пожелио свако добро од Бога.

Његова светост стигао је вечерас у Добој и у Храму Светих апостола Петра и Павла у његову част служена је доксологија.

Окупљеним вјерницима поручио је да је мир пут српског православног народа и да је важно да Христос буде у срцу и души сваког човјека, а да је најважније васпитавати дјецу у православној вјери.

Поздравна ријеч добродошлице Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског г. Фотија упућена Његовој Светости Патријарху српском Г.Г. Порфирију.

Владика Фотије захвалио је за долазак Патријарха српског уочи једног од великих Господњих празника.

- Ваша светости дошли сте у Добој у коме је био формиран први логор у модерној Европи, а то је било у Првом свјетском рату. У логору је било 45.000 људи, Срба, 12.000 је страдало, а од тога хиљаду дјеце. Нажалост, то је постао образац за рјешавање националних питања - рекао је Владика Фотије и додао да је Храм Светих апостола Петра и Павла подигнут на мученичком мјесту.

Поздравна бесједа Патријарха српског Г. Г. Порфирија

ФОТО ГАЛЕРИЈА - ДОЧЕК ПАТРИЈАРХА

Фото: Павле Ђуричић
ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ СА РЕПУБЛИЧКИМ ВЛАСТИМА И ЛИДЕРИМА ПОЛИТИЧКИХ СТРАНАКА

Састанку, који се одржава у Владичанском дому у Добоју, присуствују предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић, премијер Радован Вишковић, лидери СНСД-а Милорад Додик, СДС-а Мирко Шаровић, ПДП-а Бранислав Бореновић, Социјалистичке партије Петар Ђокић, ДНС-а Ненад Нешић, Уједињене Српске Ненад Стевандић, ДЕМОС-а Недељко Чубриловић, НДС-а Дарко Бањац, НДП-а Драган Чавић и СПС-а Драгутин Шкребић.

Састанку присуствује као домаћин и Његово преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије.

Патријарх српски стигао је вечерас у Добој гдје ће сутра присуствовати слави града Преображењу Господњем.

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ПАТРИЈАРХ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ ДОБОЈ