ЕПИСКОП ФОТИЈЕ У ЗВОРНИКУ: ЛИТИЈЕ ПОКАЗУЈУ ЈЕДИНСТВО НАШЕ ЦРКВЕ, ДРЖАВЕ И НАРОДА

ГРАДСКА ЛИТИЈА ПОВОДОМ СЛАВЕ ГРАДА ЗВОРНИКА

Литије и манифестације показују јединство наше цркве, државе и српског народа, поручио је Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузланске г. Фотије јуче у Зворнику.
У недјељу 8. августа 2021. године, у свим зворничким храмовима служена је света Литургија поводом празника свете преподобномученице Параскеве - Трнове Петке, заштитнице града Зворника.

Молитвено прослављање настављено је служењем вечерњег богослужења, након чега је услиједила свечана Литија градским улицама, од храма Светог Јована Крститеља до платоа ''Касина''.

Испред споменика у центру града служен је парастос и положени су вијенци за 1080 погинулих бораца Војске Републике Српске погинулих у Одбрамбено- отаџбинском рату.

Градску Литију са монашвом, свештенством и великим бројем вијерног народа предводио је  Његово Преосвештенство Епископ зворничко- тузлански Господин  Фотије.

Овогодишњу славу града и градску Литију, својим доласком, увеличао је и Премијер Владе Републике Српске господин Радован Вишковић.

Као добри хришћани и домаћини у Литији су учествовали и градоначелник г. Зоран Стевановић, замјеник градоначелника г. Бојан Ивановић, народни посланици, градски одборници, велики приложници храма, истакнути грађани и други представници локалне управе.

Својим присуством Литију су украсили чланови више културно-умјетничких друштава, Полиције (више сектора), Комуналне полиције, Дома здравља-хитне службе, Болнице, Ватрогасне јединице и многи други.

Након благосиљања кољива и ломљења славског колача, домаћинима и присутним грађанима пригодном бесједом обратио се Његово Преосвештенство Епископ зворничко- тузлански Господин Фотије, честитајући крсну славу градоначелнику и свим житељима града Зворника.

''Ова Литија је постала традиција у овом граду и то ме радује, јер показује нашу слободу у вери. Да можемо наше празнике да празнујемо, не само у храмовима, него и изван њих кад је потребно да се благосиља једна град и један народ. Поред тога, ова литија показује јединство наше Цркве, народа и представника државних власти.''

На концу уприличен је културно умјетнички програм испред ''Касине'' а затим трпеза љубави у црквеној сали код храма Рођења Светог Јована Крститеља.

протојереј Милош Зекановић

СВЕТА ВЕЛИКОМУЧЕНИЦА ПАРАСКЕВА ТРНОВА ПЕТКА ЛИТИЈА ЗВОРНИК ПРЕМИЈЕР РАДОВАН ВИШКОВИЋ ГРАДОНАЧЕЛНИК ЗОРАН СТЕВАНОВИЋ