ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО ЗЕМЉУ ЗА ГРАДЊУ ХРАМА У МАЛЕШЕВЦИМА

Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански Фотије поручио је на освећењу земљишта за храм у Малешевцима код Угљевика да је српски народ крепког духа и везан за своје светиње и светитеље.

У недјељу, 6. јуна 2021. године, када Православна Црква прославља светог Симеона Столпника, Свету архијерејску литургију у Храму светог пророка Илије у Горњем Забрђу служио је Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије, уз саслужење о. Александра Тешића, архијерејског намјесника угљевичко-јањског и о. Александра Мирковића, пароха треће парохије Петропавловског храма у Бијељини, те ђакона Немање Спасојевића.

Преосвећени Владика је подсјетио окупљени вјерни народ да је храм светог пророка Илије у Горњем Забрђу изграђен прије више од сто година, при том за само годину дана, што представља подвиг вриједан дивљења, а да ускоро почиње изградња храма посвећеног Светом Владици Николају Жичком и Охридском у селу Малешевци, чији су мјештани били велики приложници за изградњу храма у Горњем Забрђу.

Владика Фотије је изразио наду да ће и храм у Малешевцима бити изграђен врло брзо, те на тај начин да ће вјерни народ Малешеваца, Горњег Забрђа и околних мјеста поновити подвиг својих предака.

Након свете Литургије, Епископ је осветио земљиште за храм у Малешевцима, на велику радост мноштва народа сабраног на мјесту, које је иначе било сеоско молитвиште, тј. на којем су се деценијама сабирали мјештани Малешеваца на пољске молитве за сеоску молитву.

Нови храм биће посвећен Светом владици Николају Охридском и Жичком, за којег је епископ у бесједи рекао да је велики учитељ Срба у двадестом вијеку.

"То је био мученички вијек за Србе јер су тада преживјели Балканске ратове, Први и Други свјетски рат, Одбрамбено-отаџбински рат", истакао је епископ Фотије.

Епископ Фотије је нагласио да је владика Николај /Велимировић/ био велики Србин и светитељ, водио је Богомољачки покрет и у Србији и на нашим просторима, те окупљао људе око Цркве.

Начелник општине Угљевик Василије Перић изразио је захвалност свима који подржавају градњу храма.

"На овом мјесту ће се вјерни народ овог краја напајати Христовом љубављу и вјером православном, која је вијековима уназад одржала народ", рекао је Перић.

Перић је подсјетио да је општина Угљевик у Малешевцима у претходном периоду изградила инфраструктуру, ријешила питање водоснабдијевања, изградила путеве, расвјету и школски објекат.

Мјештанин Малешеваца Милан Лазић рекао је да вјерницима много значи градња храма, који ће красити ово подмајевичко мјесто.

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ВЕЛИМИРОВИЋ ОСВЕЋЕЊЕ ГОРЊЕ ЗАБРЂЕ МАЛЕШЕВЦИ ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ