Празник Сабора Пресвете Богородице прослављен архијерејском литургијом у Тузли

Свету архијерејску литургију у поводу празника Сабора Пресвете Богородице у Катедралном храму у Тузли служио је Преосвећени владика Фотије, Епископ зворничко-тузлански, уз саслужење протојереја–ставрофора Стеве Јовића, архијерејског намјесника тузланског, Милана Топића, старјешине Катедралног храма у Тузли, јереја Ивана Савиновића, војног свештеника и Милоша Тришића, пароха тузланског, протођакона Богдана Стјепановића и ђакона Немање Ерака.

Појао је мјешовити хор „Изворник „ из Зворника.

Велики број вјерника који је испунио Катедрални храм, приступио је светој тајни евхаристије, сједињујући се са Господом и Спаситељем нашим Исусом Христом.

Епископ Фотије честитао је празнике Божић и Сабор Пресвете Богородице  и говорио о значају празника.

Епископ Фотије, указао је на то како се треба чувати лоших људских особина. Бога могу видјети само људи чисти срца, док зли неће моћи разумјети ни ријечи о Богу, рекао је владика Фотије. „Христос се родио у Витлејему и тамо је сада дивна црква рођења Христовог, али у сваком дому, у сваком храму Божјем Христос се духовно рађа. Треба да се рађа у нашем срцу, то је највећи подвиг. Монаси на Светој Гори су говорили да они призивајући име Божје добивају Царство небеско у себи, у свом срцу. Мир, спокој и хармонија, то све треба да буде унутрашњи садржај човјековог бића, не нешто спољашње, не наметнуто“.

Божић  је за многе породичан празник. Вјерници га прослављају уношењем бадњака у куће, одласком на литургију и причешћивањем. Настоје Христове ријечи примијенити у свакодневном животу.

„Живимо у свијету немира и зато је потребна свакодневна молитва свих нас. Нека Пресвета Богородица чува цркву, и сав народ који призива име Божје и живи у врлини и честитости“, поручио је данас у Тузли Владика Фотије.

У Епископској резиденцији припремљен је традиционални Божићни пријем за представнике јавног, културног и вјерског живота у граду Тузли. Епископ Фотије захвалио се свима који су данас присуствовали светој литургији и божићном пријему као и онима који су честитали овај велики хришћански празник.

Извор: РТВТК/RTV7 TUZLA / КАТЕДРАЛНИ ХРАМ ТУЗЛА

САБОР ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ТУЗЛА