ЕПИСКОП ФОТИЈЕ НАЈАВИО ИЗГРАДЊУ ХРАМА СРПСКОГ ЈЕДИНСТВА

У сриједу, 22. маја 2019. године, на празник Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског Чудотворца, свечано је прослављена храмовна слава манастира посвећеног Светом оцу Николају у етно селу ''Станишићи'' у Бијељини. Тим поводом евхаристијским сабрањем началствовали су Преосвећени Епископи: Лонгин новограчаничко-средњозападноамерички и Фотије зворничко-тузлански.

У сриједу, 22. маја 2019. године, на празник Преноса моштију Светог Николаја Мирликијског Чудотворца и Преполовљења Педесетнице, свечано је прослављена храмовна слава манастира посвећеног Светом оцу Николају у етно селу ''Станишићи'' у Бијељини.

Тим поводом евхаристијским сабрањем началствовали су Преосвећени Епископи: Лонгин новограчаничко-средњозападноамерички и Фотије зворничко-тузлански, уз саслужење архимандрита Нектарија настојатеља манастира Часног Крста код Бијељине, протојереја-ставрофора Драгана Пејчића, архијерејског намјесника угљевичко-јањског и протођакона Славољуба Милошевића.

Благословивши славско жито и колач, Епископ Фотије се захвалио Епископу Лонгину што је ''дошао, чак из Чикага, да данас буде са нама'', честитао празник ктитору манастира г. Борису Станишићу и његовој породици, и поучио сабрани вјерни народ о животу, подвизима и чудима Светог Николаја Мирликијског Чудотворца и његовом молитвеном заступништву и помоћи свима вјернима који му се обраћају.

''Добро је да смо се данас сабрали овде у овом манастиру који је задужбина Бориса Станишића који је непрестано на услузи, не само око овог манастира, него уопште Цркви, и зато смо одлучили да га одликујемо орденом Светога краља Драгутина, највишим одликовањем Епархије зворничко-тузланске као знамење каква треба да буде права српска православна породица'' – рекао је Епископ Фотије у својој бесједи.

Обраћајући се вјерном народу, Епископ Лонгин је истакао:

''Желим да кажем да сте ви благословени јер имате доброг и благог Владику Фотија који се за вас Богу моли и који тако воли Христа, Цркву и молитву да је то уистину велики благослов за целу Епархију зворничко-тузланску.''

Након свете Литургије у манастирском конаку за све присутне приређена је славска трпеза, а кум поводом овогодишње манастирске славе био је Никола Станишић.

Епископ Фотије јуче најавио изградњу Храма српског јединства која ће бити посвећена Светом Сави и Светом Симеону Мироточивом. Црква би била саграђена поред планираног аутопута који треба да се гради поред Бијељине.

''То би био заветни храм који ће обједињавати Републику Српску и Србију и био знак да смо ми један народ.''

Више о овоме можете послушати у аудио запису испод

СВЕТИ НИКОЛА ПРЕНОС МОШТИЈУ СВЕТОГ НИКОЛЕ ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР СВЕТОГ НИКОЛЕ ЕТНО СЕЛО СТАНИШИЋИ ОРДЕН БОРИС СТАНИШИЋ ЕПИСКОП ЛОНГИН