Епископ Фотије: КОСОВО ЈЕ МЈЕСТО НАШЕГ РАСПЕЋА, АЛИ И МЈЕСТО НАШЕГ ВАСКРСЕЊА

Фото: СНИМАК ЕКРАНА
- Косово и Метохија је мјесто нашег распећа, али и мјесто нашег васкрсења, рекао је у сусрет највећем хришћанском празнику епископ зворничко-тузлански Фотије у емисији "Пулс" БН ТВ.

"Црква је јасна, КиМ је дио Србије, ту су наши духовни темељи, ту је наша Пећка патријаршија, и наше друге светиње, Дечани, Грачаница", рекао је епископ Фотије.

Он је рекао да живимо у времену кад се породица урушава као основна институција друштва.

"Трка за послом, за профитом све то отуђује људе једне од других у породици самој и онда долази до сукоба, неразумијевања и разлаза", казао је епископ Фотије.

Наводи да је изненађен, да се овде, у Епархији зворничко-тузланској, али отприлике је слично и у другим епархијама, једна трећина младих брачних парова разведе већ послије неколико година.

"У нашим беседама на богослужењима говоримо о значају породице, хармоније у тој породици, да постоји поредак, да постоји благословена породица. Никако не можемо прихватити што нам се нуди са Запада, нека врста антипородице, људи истог пола у породици, то је за нас антипородица“, каже епископ Фотије.

Осврћући се на масовни одлазак људи са ових простора, каже да је то проблем са којим се и Црква суочава, јер парохије се на селима смањују.

"А како задржати људе који иду за сигурнијим животом. Ми као људи и као Црква апелујемо на наш народ да остане овдје, да се овдје може организовати бољи живот и боље плате само да се људи укључе у одлучивање у томе и да нађу модус, рјешење да се овдје отворе фирме, послови, путеви, да се то све изгради, да то мотивише људе да остану овдје“, сматра епископ Фотије.

Према његовим ријечима, када се све земаљске инстутуције уздрмају, онда се крене масовније у цркву.

"Тако је било и послије ратних дешавања. У комунизму је била наметнута идеологија атеизма гдје си просто морао бити атеиста да би припадао том друштву, каже епископ Фотије и додаје:

"Ко није имао црвену партијску књижицу, тај није могао да напредује уопште. Сад нажалост је некако са овом зеленим пасошима који хоће да наметну за вакцинацију. Ко то нема он је изван друштва. То личи једно на друго. У сваком случају Црква се увијек борила за слободу“, каже Фотије.

Преосвећни владика Фотије је говорио је и о тешком положају СПЦ у Федерацији БиХ гдје се боре да очувају цркве и манастире и најавио да би крајем јуна Патријарх Порфирије требало да дође у Тузлу поводом прославе 140 година Саборног храма.

Извор: БН ТВ
Скраћен снимак из Дневника