Брчански средњошколци походили манастире Ковиљ и Каћ

Ученици првих и других разреда средњих школа у Дистрикту Брчко, предвођени својим вјероучитељима Владом Мојевићем и Бошком Максимовићем, у суботу, 19. маја 2018. године, поклонили су се светињама Епархије бачке: Светоархангелског манастира Ковиља и манастира Христовог Васкрсења у Каћу.

У манастиру Ковиљу ученике је дочекало манастирско братство, које их је упознало са историјатом ове древне светиње, монашким животом и типиком, кога се монаси овог братства придржавају.

Ученици су имали прилику и да сазнају више о православном фрескопису, јер је у манастирском храму у току фрескописање.

Сестринство манастира Каћ топло и срдачно је дочекало ову младу поклоничку групу, те је упознало ученике са кратком повијешћу овог новооснованог манастира, као и са бројним активностима монахиња овог манастира, а нарочито са њиховом иконописачком школом, те очувању ткања и везењу свештеничких одежди, по којима је овај прелијепи манастир брзо постао надалеко чувен и препознатљив.

Ученици су, на молитвену успомену и благослов, од монахиња ове светиње добили по иконицу Пресвете Богородице.

Овом приликом ученици су посјетили и „српску Атину“- град Нови Сад, те су посјетили Саборну Цркву и остале знаменитости овог дивног града.

Бошко Максимовић и Владо Мојевић,
професори вјеронауке у брчанским средњим школама