Дворови: Светосавска академија

И ове године се широм свијета, свуда гдје се збори српски језик, прославио Свети Сава, први српски Архиепископ, просветитељ и учитељ. На овај дан вjерујемо да је српско име, како је говорио Свети Николај Жички, најславније на небу, у храмовима се овде служе Свете Литургије, а у школама радост и весеље. Тако је било и широм Епархије зворничко-тузланске, као и у Парохији дворовској, гдје се, као и сваке године, у цркви и у школи организовала прослава Светога Саве.

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, и ове године је организована Светосавска академија под насловом – Вече епске поезије – у организацији Црквених општина Дворови, Нови Дворови и Даздарево, као и Гусларског удружења „Филип Вишњић“.

У свечаној сали Светосавског дома у Дворовима окупио се велики број свештенослужитеља и парохијана. Свечаност је отпочела химном Светоме Сави, а потом се у име домаћина обратио потписник ових редова, који је поздравио госте, а потом рекао неколико ријечи о Светоме Сави истичући његову „унутрашњу, духовну љепоту, која се огледа у његовој смирености, родољубљу, Христољубљу; у његовој радости стварања и подизања храмова и манастира, школа и болница, српске државе и душе народне. Та духовна љепота Светога Саве потребна је свима нама, нашим породицама, нашој средини и отаџбини “.

Потом је уводничар најавио уваженог госта протојереја-ставрофора др Саву Б. Јовића који је одржао бесједу на тему: „Јеванђеље као темељ епских народних пјесама“.

У својој бесједи прота Саво је истакао значај епске народне пјесме која је дала неизмјеран допринос развоју духовне и националне свијести нашег народа.  А дала је допринос, јер јој је темељ Свето Јеванђеље, наводећи при том ријечи Бранка Лазаревића који је говорио „да су наше епске пјесме пуне Бога”; потом Милоша Ђурића који иде још даље тврдећи „да оне с Богом почињу и да им се конци о небо везују”, док је Станислав Винавер рекао „да су наше епске пјесме, наша Јеванђеља”. Прота Саво је истакао познате људе, не само код нас, већ и у свијету који су се дивили нашим епским пјесмама, уз податак да су оне преведене на преко четрдесет језика. Ове пјесме нам, по ријечима бесједника, „помажу да схватимо какав човјек треба да буде, како да се понаша, дјела и живи да би се овјековјечио и обожио“. О љепоти епске пјесме се чуло на далеко, али је Отац Саво направио једно дивно поређење, рекавши: „Као што се за фреске и иконе може рећи да су Библија у сликама, за наше епске народне пјесме можемо рећи да су Библија у стиховима“. Потом је на стручан начин, али разумљив свима, говорио о јеванђељским мотивима у епским народним пјесмама, наводећи примјере покајања, праштања, милосрђа, правде, љубави према Богу и ближњем, Светој Литургији и Царству Божијем. Предавање оца Саве изазвало је велику пажњу и одушевљење присутних.

По изговореној бесједи на бини су се појавили најмлађи учесници програма који су говорили рецитације о Светоме Сави. То су били: Андреа Ђурић, Ана Мишура, Милан и Марија Ивановић.

У наставку програма низале су се пјесме народних гуслара из Семберије, као и пјесме гостију гуслара који су дошли са равне Романије.

Такође је књижевница и пјесникиња Јасмина Јанковић из Београда, говорила своју пјесму „Наше свјетло“.

На крају Светосавске академије присутнима се обратио и надлежни парох протојереј-ставрофор Милан Ивановић, захваљујући свима учесницима, као и присутнима који су дошли у великом броју и позвао их све на трпезу љубави коју је припремила управа парохије у Дворовима.

Овај сверадосни догађај испратила је и камера БН ТВ, са нама познатим новинаром Тихомиром Несторовићем.

Протонамјесник Јован Ивановић

СВЕТИ САВА АКАДЕМИЈА ДВОРОВИ САВО Б. ЈОВИЋ