Насловна /   Вијести из Епархије

Крстовдан: Света архијерејска литургија у Бијељини

У четвртак, 18. јануара 2017. године, када наша света Црква прославља свете Теопемта и Теону – КРСТОВДАН, у присуству великог броја вјерника у храму светог Георгија у Бијељини, свету Архијерејску литургију служио је Епископ зворничко-тузлански г. Фотије. Његовом Преосвештенству саслуживали су : протојереј-ставрофор Зоран Петровић, те бијељински пензионисани пароси протојереји-ставрофори: Цвико Мојић, Цвико Ђукић, Јово Јовић,  као и протођакон Славољуб Милошевић.

Епископ Фотије је у својој бесједи поручио: Данас смо извршили велико освећење воде – крстовданско, иако су Богојављење и Крстовдан један празник, празник Богојављења. Празник Крстовдан се везује за Богојављење и крштење Исуса Христоса, као и за дан посвећен Светом Јовану Крститељу, који Га је крстио у ријеци Јордану.
На крају литургије, Епископ је служио и велико водоосвећење. Након водоосвећења свештеници су благосиљали и домове својих парохијана.
Српска Православна Црква слави Крстовдан, такође и као успомену на прве хришћане који су примили вјеру на самом почетку хришћанске проповједи.
У календару Крстовдан 18. јануара није обиљежен црвеним словом, за разлику од Крстовдана који славимо 27. септембра као успомену на проналажење Часног Крста на коме је Господ разапет.