Брчанска црквена општина добија Културно-административни центар

Брчанска црквена општина добија репрезентативан Културно-административни центар "Патријарх српски Павле", који ће служити одржавању културних догађаја, као и за потребе црквене администрације. Радови на објекту се приводе крају а средства за изградњу и опремање, осим вјерног народа, објезбиједиле су владе Дистрикта и Републике Српске.

Украшавањем мањих преосталих дијелова, објекат од двије хиљаде кавдратних метара, приводи се крају. Осим амфитеатра, капацитета 230 сједишта, ту су и простори за остале садржаје.

"Простори и канцеларије за рад црквене администрације, простор за црквени хор, школу иконописа, атеље, изложбени простор, библиотеку, читаоницу, једну вишенамјенску салу...", навео је протојереј-ставрофор Небојша Драшкић.

Ово је импозантан простор којег због вишенамјенског садржаја, уграђених материјала и техничке опремљености, нема у Српској цркви, истиче прота Драшкић. Ту је расвјета прилагођена природи ока, акустичност простора, алати који су откупљени због евентуалних поправки. Примјера ради, ваздух у свим просторијама може да се освјежи за само шест минута.

"Такође су уграђени противпожарни материјали, завјесе, унутрашњи простор, столице, патоси, итисони сви су са високим степеном против-пожарне заштите а сва уграђена опрема је савремена", додао је Драшкић.

Осим што ће овај прелијепи простор бити коришћен за црквене потребе, српске невладине организације планирају да дио својих активности проводе у овом културном центру. Вјерници много очекују од овог простора.

"Овакав објекат је импозантан и бићемо поносни и срећни смо што ћемо моћи учествовати и радити у оваквом простору", рекао је предсједник СПКД "Просвјета" Брчко Драган Томић.

"Ово је дивна ствар, посебно библиотека. Ја имам малу дјецу која ће сигурно долазити овдје и користити овај објекат", истако је вјерник Милован Радић.

Са милион и 800 хиљада марака, здање центра финансирали су Дистрикт и Кабинет предсједника Републике Српске.

"Око 700 хиљада макара је издвојено из буџета Републике Српске, а остатак је наравно дио који су финасирали посланици из реда српског народа као и добровољни прилози", нагласио је градоначелник Брчког Синиша Милић.

Просторије центра биће загријаване геотерамалном водом, чије грађење је у току, и када се то заврши почетком наредне године, очејује се да ће објекат освештати патријарх српски Иринеј.

Видео прилог РТРС-а је на овом линку