ТУЗЛА: Свечано прослављен празник ИКОНЕ БОГОРОДИЦЕ МЛЕКОПИТАТЕЉНИЦЕ

Нови угодник Божји, Сава Свесрпски, дође у обитељ древну Јерусалимску,
и доби, по речи Саве Освећеног, ову свету Икону Млекопитатељницу,
и донесе је на Свету Гору, у обитељ Хиландарску, да Ти монаси и верни кличемо овако:

Радуј се, Посетитељко наша из Светог Јерусалима!
Радуј се, јер посвуда о верним хришћанима промишљаш!
Радуј се јер и нас грешне не заборављаш!

(Акатист Иконе Богородице Млекопитатељнице, дио из Икоса 7.)
25. јануар се посебно обиљежава у Катедралном храму СПЦ у Тузли јер на тај дан молитвено прослављамо празник Иконе Богородице Млекопитатељнице, чију копију са Свете Горе чува овај храм од 2021.године.

Ово је један од завјетних празника овог храма, поред светог Луке Кримског, светог Нектарија Егинског и преподобне Матроне Московске, празника који се са великом радошћу дочекују.

Данашњим светим евхаристијским сабрањем началствовао је високопреподобни архимандрит Гаврило (Стевановић), игуман Манастира светог Николаја на Озрену, уз саслужење браће свештеникâ: протојереја-ставрофора Милоша Тришића, архијерејског намјесника тузланског и старјешине тузланског храма; протонамјесника Ивана Савиновића, војног свештеника при касарни у Дубравама; протонамјесника Спасоја Радовановића, пароха лопарског и јереја Николе Чекетића, пароха 2. парохије тузланске.

Вјерни народ који је био присутан на Литургији се причестио, а по завршетку Литургије одслужен је и акатист Пресветој Богородици Млекопитатељници, након чега је подјељена нафора и вршено је помазивање светим миром код иконе.

Овогодишња кума госпођа Сања Хајдуков, припремила је славски колач и жито, који су после освећења и сломљени у светом храму и подјељени народу, а као продужетак овог молитвеног сабрања уприличена је и трпеза љубави за присутне у светосавском дому.

БОГОРОДИЦА МЛЕКОПИТАТЕЉНИЦА ΓΑΛΑΚΤΟΤΡΟΦΟΎΣΑ ТУЗЛА