У БРОДУ ОДРЖАНО ПОКРОВСКО ПЈЕСНИЧКО САБОРОВАЊЕ

У Броду је одржана културна манифестација “Покровско пјесничко саборовање” и промоција истоименог зборника, уз учешће пјесника из Републике Српске, у оквиру прославе Октобарских свечаности слободе.

Промоција зборника “Покровско пјесничко саборовање”, приређивача Ненада Симића из Дервенте, објављена је у издању дервентског Српског књижевног клуба “Вихор” Дервента и Црквене општине Брод, а промовисана је у просторијама Светосавског дома у Броду, гдје су и пјесници учесници рецитовали пјесме.

Симић је истакао да је у збирци 140  ауторских радова пјесника из Републике Српске, Федерације БиХ,  Србије, Хрватске, Црне Горе, Косова и Метохије, Македоније, Бугарске, Швајцарске, Њемачке…

“Благослов за одржавање манифестације `Покровско пјесничко саборовање`, а поводом прослављања Покрова Пресвете Богородице, крсне славе храма и општине Брод, добили смо од Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Фотија. Пјесници су доставили по двије пјесме које су уврштене у зборник”, рекао је Симић новинарима.

Према његовим ријечима културна манифестација је добила подршку локалне заједнице и начелника општине Зорана Видића.

Протојереј- ставрофор Жељко Теофиловић истиче да је циљ и мисија саборовања да укажемо на друховне вриједности и кроз пјесме као молитве да славимо Бога у светима Његовим ( Псалам 67,36).

„Оплемењујући се тако писаном ријечју у којој се велича доброта и помоћ Божија, мајчинска љубав, Мајке Божије Пресвете Богородице и славе ђела Светитеља Божијих, душа човјекова постаје загријана благодатним пламеном доброте којим се спаљује свака мржња и злоба и раскидају окови материјалистичког и пролазног“, каже Теофиловић.

Свештеник Теофиловић каже да организаторе посебно радује чињеница да у овогодишњој манифестацији учествује много више пјесника него претходне године, и да је локална заједница на челу са начелником општине препознала значај културног догађаја и уврстила га у календар активности које су од важности за културнии духовни развој града.

Садржај зборника је обогаћен фотографијама са првих пјесничких сусрета.

Милад Обреновић из Рогатице до сада је објавио 21 књигу, од чега седам збирки афоризама, један зборник, једну збирку приповједки и остало је поезија.

„Лијепо је срести људе исте или сличне нарави, лијепо је видјети и размијенити позитивну енергију, срести људе са којима размјениш ту позитивну енергију. Ако сам позван увијек се одазовем. Овдје у Броду сам први пут, зато што колега Симић заједно са Црквеном општином, Српским књижевним клубом „Вихор“ из Дервенте већ двије године у поводу празника Покров Пресвете Богородице сабира пјесника и ради диван зборник. Данас сам овдје због тога и није ми жао пређених километара до Брода, а ни времена да будем са овом екипом“, каже Обреновић.

Ранко Прерадовић из Бања Луке каже да је одржавање манифестације у Броду од великог значаја и да се у објављеној књизи налази велики број људи посвећених једној теми.

„Овог пута је тема, а будући да се све одвија око Црквене општине Брод, тема је из вјеровања, из Српског православног учења, искустава и вјеровања. Ово је друго дружење Покровско пјесничко саборовање, на почетку прошле године је било 30 учесника који су се јавили на расписани конкурс, а ове године их је преко 150. Значи велика је то разлика по броју учесника. Сви они се налазе у овој сјајној књизи која ће остати вијек и вијекова. Квалитет је у томе што је то чување нашег тренутачног расположења у оквиру нашег српског православног вјеровања“, рекао је Прерадовић.

Манифестацију је увеличао и наступ Kултурно-умјетничког друштва “Душко Трифуновић” из Брода.

Пјесничкој манифестацији присуствовало је свештенство Српске православне цркве, замјеник начелника локалне заједнице Адријана Шаран и сарадници, представници Борачке организације Брод и значајан број посјетилаца.

Извор: Посавске новости

КУЛТУРА ПРОМОЦИЈА КЊИГА БРОД