ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: НОСИМО ЈЕДНИ ДРУГЕ ПРЕД НОГЕ ХРИСТОВЕ

У другу недјељу Часног поста – Пачисту, посвећену молитвеном спомену на Светог и богоносног оца нашег Григорија Паламу (Γρηγόριος Παλαμάς), Архиепископа солунског и великог богослова и проповедника православног мистичног подвижништва, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије, началствовао је светом архијерејском Литургијом у древној Немањићкој задужбини, манастиру Тавна, уз саслужење Епископа Константина (Ђокића), архимандрита Лазара (Кршића), протојереја-ставрофора Љубомира Ђокића, протођакона Славољуба Милошевића и ђакона Младена Јовића.

Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника које је Епископ Фотије, у својој бесједи, поздравио, као и игуманију Марту са њеним сестринством ријечима:

Увек када дођем у свету обитељ Тавањску осетимо једну духовну радост,  један духовни мир уз молитвено појање наших сестара из Тавне. Осети се да се овде кроз векове живело молитвом, подвигом и духовним узрастањем. Ми који живимо у свету и непрестано смо у неким гужвама осетимо духовну утеху и мир. То је тај мир који није од овога света. То је мир који долази од благодати Божије. А овде однедавно имамо и мошти светога владике Николаја Охридског и Жичког који је у своје време посећивао ове просторе.

Бесједећи на тему данашње јеванђељске приче о исцјељењу узетог вјером и молитвом својих најближих Епископ Фотије се осврнуо и на коментар фарисеја и књижевника, оних који су можда највише знали о вјери рекавши како се они ''нису обрадовали што је Господ исецелио узетога. Не радују се што је болестан постао здрав, него се чуде и питају: 'Откуд теби право да ти опрашташ грехе?' Они нажалост не виде и не схватају, у том тренутку, да Христос јесте Син Божји. Дакле, одувек постоји подела у народу на оне који су добронамерни и имају љубави према другима – такви се радују свачијем добру и благослову. Нажалост, има и доста оних којима је рацио испред срца. Такви прво прерачунавају да ли је то требало, како је то требало, зашто је то требало. А ми, уствари, треба једни друге да носимо пред ноге Христове. Да се молимо Богу једни за друге.

Чеситајући данашњи јубилеј Епископ Фотије је рекао: Радујем се што смо данас овде јер је данас велики јубилеј Епископа Константина. На данашњи дан пре 51 годину постао монах управо овде у Тавни, а истог дана је примио и чин јерођакона. Преко 50 година служења Цркви и народу и ето, по промислу Божијем, после много година служења у иностранству поново је дошао у манастир из кога је кренуо. Ја га са своје стране поздрављам и честитам му овај јубилеј. Радујем се што смо данас служили заједно свету литургију и желимо му доброг здравља да и даље служи и моли се Богу за ову светињу заједно са игуманијом и сестринством.

Повезана тема: ЗАПИСИ – МАНАСТИР ТАВНА

ВАСКРШЊИ ПОСТ НЕДЕЉА СВЕТОГ ГРИГОРИЈА ПАЛАМЕ ПАЧИСТА СВЕТИ ГРИГОРИЈЕ ПАЛАМА ЕПИСКОП КОНСТАНТИН МАНАСТИР ТАВНА ИГУМАНИЈА МАРТА