СЛАВА ХРАМА У ДРИЊАЧИ И КРАТКА ИСТОРИЈА СТРАДАЊА ПАРОХИЈЕ ДРИЊАЧКЕ

Свету Литургију на празник Светог преподобномученика ђакона Авакума, коме је и посвећен Храм у Дрињачи, служили су архимандрит Гаврило (Стевановић), настојатељ Манастира Светог Николе на Озрену , протојереј Драган Негић, парох челопечки, протонамјесник Дражен Стевановић, парох козлучки и јереј Мићо Бабић, парох дрињачки.

Пригодну беседу о животу и страдању Ђакона Авакума, као и о Пророку Данилу и Три Младића одржао је архимандрит Гаврило (Стевановић), настојатељ манастира Озрен. Том приликом је подучио и верни народ о јеванђељским порукама које су универзалне и као што су важиле за време Светог Ђакона Авакума, тако важе и данас у ова тешка времена.

После Свете Литургије уследио је трократни опход и помен за блаженопочившег патријарха Иринеја, свештенике дрињачке Милана Петковића и Тимотија Поповића, војнике и све невино страдале жртве у отаџбинском рату са подручја парохије дрињачке.

Потом је уследило резање славског колача са кумовима и верним народом. Кумовали су Стево Млађеновић и Бранко Мијатовић са својим породицама.

Кумство за следећу годину преузели су Никола, Игор и Немања Млађеновић из Дрињаче.

Мученичка историја парохије дрињачке

Храм Светог ђакона Авакума у Дрињачи саграђен је и освештан 1969. године, а промислом Божијим и одлуком тадашњег епископа зворничко-тузланског Лонгина (Томића) посвећен је преподобномученику Ђакону Авакуму, јер је и парохија дрињачка кроз своју историју била мученичка и страдална.

У Првом Светском рату парох дрињачки Тимотија Поповић обешен је од стране Аустроугара, да би његов наследник, свештеник Милан Петковић, такође пострадао у Другом Светском рату мученичком смрћу у нацистичком логору Дахау.

За време Другог Светског рата десио се и велики покољ у Дрињачи и околним селима када је у неколико дана побијено 1.203 цивилне жртве.

Ту није био крај несрећама које су задесиле овај крај, те је 1955. године парохијски Храм Светих Кирила и Методија потопљен у језеро због изградње хидроцентрале у Зворнику.

На нови Храм се чекало пуних 14 година, а саградио га је верни народ Дрињаче и околних села радећи даноноћно како би имали где да приносе молитве Богу, причешћују се и упражњавају све друге верске потребе.

О брзини изградње овог Храма говори и чињеница да су 1968. године освештани темељи, а следеће 1969. године Храм је био свечано освештан и завршен.

У прво време парохију дрињачку опслуживали су свештеници из Зворника, да би 1987. године за првог пароха дрињачког при Храму Светог ђакона Авакума у Дрињачи био постављен свештеник Милан Миловановић који се на овој парохији задржао пуних 20 година и за то време саградио парохијски дом и неколико филијалних храмова.

И за време одбрамбено-отаџбинског рата народ парохије дрињачке је поднео велика страдања, а најпознатији су примери страдања дечака мученика Слободана Стојановића из Каменице који је зверски убијен са својих 12 година, као и страдање 126 војника на Глођанском Брду од којих је већи део био из села која припадају парохији дрињачкој. Страдали су многи недужни цивили, старци и деца чији се споменик налази у порти Храма.

Други свештеник на парохији дрињачкој при Храму Светог ђакона Авакума био је Саво М.Јовић од 2006-2016. године, а трећи јереј Мићо Бабић, садашњи парох дрињачки.

Помен Слободану Стојановићу одржава се 27.јула, а војницима страдалим на Глођанском Брду 6.новембра сваке године.

Парохија дрињачка чува успомену на потопљени Храм Светих Кирила и Методија, па се овај празник увек свечано прославља као велики црквено-народни сабор, а Свети Ђакон Авакум се прославља као црквена слава.

Нека би добри Господ, чијем Рождеству идемо у сусрет, молитвама Светог Ђакона Авакума и Светих Кирила и Методија сачувао и окрепио све житеље парохије дрињачке и све Православне Хришћане да останемо сачувани у добром здрављу и јакој вери у овим тешким временима по читаво човечанство!

Јереј Мићо Бабић, парох дрињачки

ХРАМОВНА СЛАВА КРСНА СЛАВА ЂАКОН АВАКУМ ДРИЊАЧА СЛОБОДАН СТОЈАНОВИЋ