МРАТИНДАН: ПРЕСЛАВА У ПУКИШУ

У храму Преподобног Сисоја Великог у селу Пукиш, између Брчког и Лопара, о празнику Светог Стефана Дечанског сваке године окупе се житељи овог и околних села, како би молитвено прославили преславу овог светог храма, али и како би се сјетили својих предака, њих стотину четворо, који су побијени на овај дан 1941. године од стране локалних усташа.

Свету Литургију ове године служио је протојереј ставрофор Славко Максимовић, свештеник у пензији који је и један од најзаслужнијих за подизање овог светог храма, као својеврсног споменика свим убијеним Србима у том крвавом пиру, у коме је најмлађа жртва била шестомјесечна беба. Проти Славку овом приликом саслуживао је ђакон Бошко Максимовић.

Након Свете Литургије одслужен је и парастос свим невиним жртвама код споменика у близини овог светог храма, а након тога је преломљен и славски колач.

Овом молитвеном скупу присуствало је руководство Општине Лопаре, на челу са начелником др Радом Савићем, као и народни посланик у Народној скупштини Републике Српске др Желимир Нешковић.

Надлежни парох, јереј Бранко Ерић, захвалио се свима који су помогли и који су дошли да се и ове године, иако у отежаним условима због пандемије корона вируса, одржи ово молитвено сабрање којом се трудимо да од заборава отргнемо оно што у заборав никада не смије пасти.

Ђакон Бошко Максимовић

ХРАМОВНА СЛАВА ПРЕСЛАВА СТЕФАН ДЕЧАНСКИ МРАТИНДАН ЛОПАРЕ ПУКИШ РАДО САВИЋ