ЛОПАРЕ: ПРОСЛАВЉЕНА СЛАВА ХРАМА ПОКРОВА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ

Храм Покрова Пресвете Богородице у Лопарама је данас, на овај празник по којем носи назив, прославио своју крсну славу, 23. годину заредом.

Архијерејски намјесник тузлански и старјешина храма Стево Јовић примијетио је да са подручја Мајевице одлазе млади, те изразио бојазан због тога.

"Богу хвала да се сваке године окупљамо у овом светом храму, али морам да примијетим да наша младеж одлази, како би рекли, трбухом за крухом. Слабо се подмлађује Мајевица, па се бојим у неком будућем времену кризних момената да неће бити довољно народа", рекао је Јовић.

Свету литургију служили су протојереј-ставрофор Драгомир Лазаревић, протојереј-ставрофор Миленко Стевановић, протојереј-ставрофор Неђо Зарић и јереј Синиша Пајкановић.

Слави храма у Лопарама присуствовали су челници општине Лопаре на челу са начелником Радом Савићем.

Након литургије служен је парастос код спомен-обиљежја посвећеног жртвама у Другом свјетском рату када су у априлу 1944. године припадници нацистичко-усташке дивизије стријељали 327 Срба у Лопарама и околним селима Јабланице, Мачковца, Козјка, Лукавице, Пипера, Вакуфа, Пирковаца, Вукосаваца, Тобута и Лабуцке.

На липи код које је споменик подигнут, уочи Васкрса 1944. године, објешено је 77 угледних Срба, домаћина овога краја.

Празник Покрова Пресвете Богородице прославља се 14. октобра, а установљен је још за вријеме Византијског царства.

Према вјеровању, у току служења бдења у Богородичиној цркви Влахерне у Цариграду, у којој је било много народа, појавила се Пресвета Богородица са раширеним покривачем, као да њиме покрива све присутне.

Празновање је уведено да подсјећа на тај тренутак и на стално покровитељство и заштиту коју Пресвета Богородица даје вјерницима.

Извор: ФБ Радо Савић

ХРАМОВНА СЛАВА ГРАДСКА СЛАВА ПОКРОВ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ЛОПАРЕ РАДО САВИЋ