Дани храма Пресвете Тројице у Теслићу

„Зеница ока мога, гнездо је лепоте твоје.”
(Натпис на фресци “Сан Јаковљев” у Богородици Љевишкој)

По благослову Њеоговог Преосвештенстрва Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија, а поводом десет година од освећења храма Пресвете Тројице у Теслићу, Управа храма организовалаје манифестацију под називом „Дани храма Пресвете Тројице“.

Циљ ове манифестације је да, кроз духовно – културне догађаје  сабере вјернике у Цркви око Васкрслог Христа, и да укаже на вриједност, значај и љепоту храма. Спомен храм Пресвете Тројице посвећен је најсветијем имену Божијем, а поред тога, посвећен је пострадалим борцима,тиме свједочи и јеванђелску, непролазну истину: „Од ове љубави нико нема веће, него кад ко живот свој положи за пријатеље своје.“ (Јов. 15, 13).

1.           ДОЧЕК МОШТИЈУ СВЕТЕ ОГЊЕНЕ МАРИНЕ И ПРЕДАВАЊЕ НА ТЕМУ „ОСАМ ВИЈЕКОВА САМОСТАЛНОСТИ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ“ – ПРОФЕСОР ДР МИРКО САЈЛОВИЋ. Мошти ће бити донешене у понедељак на празник Мале Госпојине, 21.09.2020. године у 17:00 часова. У наставку молебан, поклоњење моштима и предавање у храму.

2.           МОЛЕБАН БЛАГОДАРЕЊА ПОВОДОМ ДЕСЕТОГОДИШЊИЦЕ ОД ОСВЕЋЕЊА ХРАМА. Молебан ће бити одржан у суботу 26.09.2020. године у 17:00 часова. Након молебна у храму ће бити одржан пригодни програм.

3.           СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ХРАМУ. Свету Литургију ће у недјељу 04.10.2020. године са почетком у 09:00 часова   служити Епископ Фотије са теслићким свештеницима.

На дан Рођења Пресвете Владарке Богородице, у храм Пресвте Тројице донешене су мошти Свете великомученице Огњене Марине из манастира Озрен. Настојатељ манастира архимандрит Гаврило, је са теслићким свештеницима служио акатист Божијој угодници светој Марини и заблагодарио Господу. У својој бесједи, истакао је да су живот ове светитељке и њено страдање, примјер како свако од нас треба да савлада искушења у овоме свијету.

Након молитве, у порти храма одржано је предавање на тему: „Осам вијекова самосталности Српске Православне Цркве“, а предавач је био професор са Православног Богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у Фочи,  др Мирко Сајловић. У своме предавању, професор се осврнуо на најзначајније догађаје  из живота Светога Симеона и Светога Саве и на њихову борбу за самосталност Српске Цркве. Професор је нагласио најважније историјске моменте из овога периода, који су допринјели да добијена самосталност буде апсолутно легална – канонски добијена, а као доказ за то јесу резултати који су видљиви кроз цијелу српску историју до данашњих дана.

Пресвета  Богородице Спаси нас!

Ђакон Александар Митровић

ПРЕДАВАЊЕ МИРКО САЈЛОВИЋ ОСАМ ВИЈЕКОВА СПЦ ДАНИ ТЕСЛИЋ