ЕПИСКОП ФОТИЈЕ: ПОСТ ЈЕ ДУХОВНИ ЛЕК

На празник Усјековања главе светог Јована Крститеља Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служиo je свету архијерејску Литургију у храму посвећеном Рођењу Претече Христовог у Дворовима.

Преосвећеном Владици саслуживали су: архијерејски намјeсник бијељински; протојереј-ставрофор Љубо Богдановић, протојереј Јован Ивановић; парох у Дворовима и протођакон Славољуб Милошевић.

Епископа је дочекао надлежни свештеник; протојереј-ставрофор Јово Бановић.

Епископ Фотије се обратио вјерном народу поучним ријечима:

Драга браћо и сестре, ево сабрали смо се, данас, овде у Новим Дворовима, да прославимо име Божије, да прославимо великог угодника Божијег. Највећег старозаветног пророка и првога пророка Новог Завета – Светог Јована Крститеља, кроз његов празник – Усековање.

Свети Јован Крститељ – Учитељ покајања, живео је у пустињи све док се није показао народу Израиљу и позвао га, као и читав свет, на покајање. Кроз покајање је припремио пут за долазак Месије – Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа. Зато, кад празнујемо Светог Јована Крститеља, сећамо се његовог подвига. Пустињачког подвига којим су ишли многи свети оци, наше Цркве, живећи у пустињама Свете Горе, Синаја, Свете Земље. Достизали су велики степен савршенства духовног и светост хришћанску.

Када се сећамо Светог Јована Крститеља, свакако се сећамо његовог позива на пост и молитву. Да постимо и да се Богу молимо, то је један благослов од почетка, од раног хришћанства кад су установљени рани постови у нашој Цркви. Прво, Велики, Четрдесетодневни пост пред Васкрс, а потом и постови пред: Божић, Свете апостоле и Успење Пресвете Богородице. И, такође дневни пост, среда и петак, током читаве године, у спомен на издајство и страдања Господа Христа. Зато хришћани, када посте, они посте отприлике пола године. То је благослов. Медицина каже да је потребно многе болести лечити постом. Кад неко има карцином дају му да пости на води. Да строго пости да би се исцелио.

Бог је дао Цркви тај лек и благослов да не будемо обремењени телесном природом. Човек кад пости он се осећа некако лагано као перце. Поготово кад пости четрдесет дана. Тешка храна обремењује човека. Вуче га ка земљи. Ви добро знате, кад престане пост и поченемо јести јаку храну сви се некако осећамо троми и уморни. Зато је пост велики благослов. И, зато, нећемо га напустити. Нећемо га оставити, јер је то нама оружје против тела и греха. Управо онога греха који је изобличавао Свети Јован Крститељ. Греха блуда, греха нечистоте, греха свакога у народу.

Зато се, данас, морамо питати: Где смо и шта смо у духовном животу? Да ли се боримо и идемо путем спасења? Да ли постимо? Да ли се молимо Богу? Да ли праштамо другима увреде и неке невоље које су нам начинили? Неке грехе. Нека презрења. Трудимо се да будемо слични Светом Јовану Крститељу, колико је то могуће. И слични нашим оцима који су нас кроз историју позивали на покајање и на богоугодан живот.
Наш свети Патријарх Павле, у време кризе и последњих ратова на овим просторима, позивао је на свенародно покајање и пост. Знајући да је то лек за душу и тело, као и за препород читавог једног народа. Зато немојмо бежати од поста. Пост је лек духовни.

Немојмо бежати од светих тајни Цркве, посебно од Светог Причешћа. Ево, данас су се неки причестили. Светим Причешћем се сједињујемо са самим Христом и живимо узвишеним и богоугодним животом. Бог нам даје снаге да се боримо против греха у себи и против свенародног греха који царује у души једног народа.

Дај Боже да тако буде и да чујемо глас своје Цркве.

Да се овај храм, овде у Новим Дворовима ослика, доврши. Украси светим фрескама да би се ми могли угледати на њих и на њихов живот. Борећи се да идемо путем спасења.

Да би се изборили са овом пошашћу коју имамо у виду пандемије корона вируса. Да изиђемо као победници са нашим народом, са својом Црквом, са људима стручњацима који нас саветују како да се боримо. Хвала Богу, да та пандемија полако јењава и пролази, а да ми остајемо и боримо се и даље.

Да наши људи који воде наш народ, воде га путем правде и путем истине. Путем добра. Путем напретка. И да заиста живимо јединствено са својим народом. Да не будемо одовојени од народа и Цркве његове, него да будемо једно како је то било у време светих Немањића и време других, великих, владара српских од Средњег века па све до најновијег времена.

Живели и Бог благословио. Дај Боже свакоме добро. Посебно свима онима који помажу ову светињу и друге светиње широм наше епархије.

УСЈЕКОВАЊЕ СВЕТОГ ЈОВАНА КРСТИТЕЉА СВЕТИ ЈОВАН КРСТИТЕЉ НОВИ ДВОРОВИ МИЋО МИЋИЋ НЕДЕЉКО ЋОРИЋ