ТЕСЛИЋ: ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ И ИЗЛОЖБА КАЛИГРАФСКИХ РАДОВА

У уторак 23. маја т.г. полазници „Школе ћириличке калиграфије" која дјелује при СПКД „Просвјета" Теслић, посјетили су и поклонили се светињама Епархије зворничко-тузланске.

Напомињемо да ова школа, већ четврту годину заредом дјелује при Просвјети, дајући плодове кроз које полазници свједоче своју љубав према Цркви, историји и отаџбини.

Прво су посјетили Манастир светог Василија Острошког у Бијељини и обишли манастирски комплекс. Са богатом архивском грађом библиотеке, историјом манастира и наше епархије, упознао нас је свештеник Немања Ерак, који је нагласио значај и улогу Цркве у очувању црквеног и народног наслијеђа и свештених текстова у васпитању човјека.

Након тога, обишли смо Манастир Папраћу, гдје нам је настојатељ манастира архимандрит Нектарије  (Тешић) приповједао о историји ове Немањићке светиње, као и о археолошким истраживањима која се врше у оквиру манастира.

Благодарни светом Василију Острошком и краљу Драгутину на благословима које смо добили, сви заједно смо се вратили благодарећи Богу за све.

Наредног дана, када наша Црква прославља словенске просветитеље свету браћу Ћирила и Методија, у галерији Дома „Просвјете" одржана је изложба калиграфских радова, додјела диплома за полазнике и награда за најљепше ћириличне радове на расписан конкурс под називом:  „Ћирилица је наше писмо."

Догађај је одржан по благослову Његовог Преосвештенства Епископа зворничко-тузланског Г. Фотија, а у организацији СПКД „Просвјете" Теслић, Управе храма Пресвете Тројице и Светосавске омладинске заједнице.

Парох радњански, јереј Љубомир Босић одржао је бесједу у којој је направио историјски пресјек о значају ћирилице, указујући на то да је она наш идентитет и да је борба за очување нашег писма непрестана.

Директор „Просвјете" г. Алекса Касаповић је отворио изложбу и заблагодарио свима који се старају о светом српском писму, сјећајући се ријечи светог владике Николаја: Свето је оно, што су свети људи створили. Ћирилицу су створили света браћа Ћирило и Методије.

Стварајући ћирилицу, света браћа су заједно са свима светим Србима  учинила да она ствара нас и да нас обликује у вјери, нади и љубави.

ђакон Александар Митровић

ИЗЛОЖБА КУЛТУРА ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ БИБЛИОТЕКА ПРОСВЈЕТА ТЕСЛИЋ