Епископ Фотије: ЖЕНЕ МИРОНОСИЦЕ ПРИМЕР ЗА СВЕ НАС

Носећи погребне мирисе, жене су јутром кришом на гроб твој дошле...а ангел је узвикнуо: Миро мртвима припада...А ви похитајте и радост апостолима јавите: Христос је смрт умртвио!
​(Цветни триод)

Фото: Епархија зворничко-тузланска
Његово Преосвештенство епископ зворничко-тузлански г. Фотије предводио је свето евхаристијско сабрање, у другу недељу по Васкрсу, недељу посвећену женама мироносицама, у Катедралном храму Успења Пресвете Богородице у Тузли.

Братство храма, предвођено протом Милошем Тришићем, архијерејским намјесником тузланским, заједно са више браће свештеника и вјерним народом тузланских парохија, дочекали су свог Епископа заједно са архимандритом Гаврилом, игуманом манастира Озрен.

На празник жена мироносица дошли смо да служимо у Тузлу, старо седиште Епархије зворничко-тузланске. Чули смо из данашњег јеванђеља да су мироносице прве, рано ујутру, дошле на Христов гроб. Гроб је био празан а анђео Господњи им је рекао да је Христос васкрсао. Анђео је сведочио њима, оне светим апостолима, а они даље читавој васељени. Али и пре догађаја Васкрсења оне су биле уз Христа целе Страдалне седмице показавши свима да љубав изгони страх. Нису их уплашиле јудејске претње. Остале су уз Христа, заједно са Пресветом Богородицом и светим Јованом Богословом, све до момента Његовог страдања на Крсту, рекао је Преосвећени владика Фотије на почетку данашње бесједе у Тузли и додао:

Оне су и после наставиле да брину потребама Цркве служећи у добродетељи и вежбању у свакој хришћанској врлини. До данас је остало да све благочестиве хришћанке зовемо мироносицама. Поготово су познате чланице Кола српских сестара при храмовима које помажу и обилазне болесне и убоге. То је дар жена мироносица, да прихвате туђи крст као свој. Зато им је Црква посветила другу недељу по Васкрсу као пример љубави и жртве свима нама.

Благодарим оцу Милоше и братији који се труде да овај свети храм заиста сабира православни народ у Тузли, али и да се молимо за све људе овога града, закључио је владика Фотије.

Преосвећеном Владици Фотију је саслуживало више свештеника наше епархије, а благољепију појања допринијели су појци из Манастира Хиландара, братија која је редовна на послушању за пјевницом у овој Царској Лаври.

После богонадахнуте бесједе епископа Фотија, прото Милош, старјешина храма, у име братства и вјерног народа даривао је епископу Фотију владичанску патерицу урађену у византијском стилу, за успомену и молитвено сјећање, са жељом да још много година владика Фотије буде наш душеводитељ на челу Зворничко-тузланске епархије.

На крају свете Литургије Преосвећени владика Фотије је подјелио антидор вјерном народу, а затим је уприличена трпеза љубави за све присутне.

НЕДЕЉА МИРОНОСИЦА ТУЗЛА