ЛИТИЈА И СЛАВА СПОМЕН ХРАМА У ДОБОЈУ

Молитвени дочек великог празника и крсне славе Спомен храма Рођења Пресвете Богородице  у Добоју, започео је синоћ празничним вечерњим богослужењем, којим је началствовао архимандрит Гаврило, игуман манастира Светога Николе на Озрену, а саслуживали су протојереј Дајан Трифуновић, јереј Борис Станић, ђакони Бојан Јокановић и Владо Мојевић.

Након вечерње молитве г-ђа Маја Ковачевић, самохрана мајка 11-оро дјеце из Краљева  одржала је предавање на тему: „Крст данашње породице“. Ковачевић је кроз предавање описала живот своје породице, живот пун искушења али и радости. Живот ове хришћанске мајке и њене ријечи, пуне љубави и Божијег благослова, никога у храму нису оставиле равнодушним.

Да би ово духовно вече било још љепше и свечаније потрудила су се дјеца из дјечијег хора „Јавор“. Добојска пјесникиња Рада Јањушић, својим рецитовањем, такође је обогатила овај вечерњи програм.

На дан празника Светом Литургијом је началствовао је архијерејски намјесник добојски протојереј-ставрофор Мирко Николић, а саслуживали су : протојереј Недељко Горановић, јереј Борис Станић, умировљени протојереји-ставрофори Радован Грујић и Драгомир Хаџи Стевић, ђакони Бојан Јокановић и Владо Мојевић. Хор ''Богољубље'' је својим гласовима увеличао ово Литургијски славље.

Послије Литургије извршен је избор кума за идућу годину и даривање часног крста, барјака и икона. За кума славе следеће године изабран је Г. Стојан Алексић из Добоја, а затим су сви кренули у свечану Литију улицама града Добоја.

Вративши се у порту храма одслужен је парастос за све пострадале за вјеру православну у последњем Одбрамбено-отаџбинском рату код спомен бисте Споменка Гостића.

У наставку је обављен обред освећења и резање славског колача који су припремили кумови славе : замјеник градоначелника Града Добоја г. Славко Ковачевић, посланик у парламентарној скупштини БиХ г. Обрен Петровић и посланици у Народној скупштини Републике Српске г. Данијел Јошић и др Александар Суботић.

Старјешина храма протојереј-ставрофор Душко Недић кумовима овогодишње славе, за сву љубав и и несебичну дугогодишњу помоћ према Цркви и Спомен храму Рођења Пресвете Богородице у Добоју, уручио је пригодне захвалнице.

Послужење за сав присутан народ  припремили су кумови данашње славе у будућем Светосавско-парохијском дому, који иако још у изградњи даје једну нову љепоту и садржај у порти Спомен храма Рођења Пресвете Богородице у Добоју.

протојереј-ставрофор Растко Максимовић

РОЂЕЊЕ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ МАЛА ГОСПОЈИНА ХРАМОВНА СЛАВА ДОБОЈ ЛИТИЈА