У ПОХОДЕ СВЕТИЊАМА СРЕМА И БАЧКЕ

У славу Божију, а благословом Његовог Преосвештенства Епископа зворничко – тузланског Господина Фотија, 04. јуна група вјерника из Доњег Брезика и сусједних парохија, предвођени надлежним свештеником протонамјесником Драганом Поповићем, посјетили су светиње епархијâ Сремске и Бачке.

Први манастир који смо посјетили био је Ново Хопово, гдје су нас упознали са историјатом ове светиње, која потиче из времена владавине Бранковића, као и остали фрушкогорски манастири. У манастирском храму поклонили смо се моштима великог Божијег угодника, светог великомученика Теодора Тирона, ранохришћанског светитеља – савременика светог Георгија и Димитрија.

Потом смо посјетили манастир Старо Хопово, гдје нас је дочекао отац Софроније, сабрат манастира који нам је говорио о историјату и обнови ове светиње.

Следеће одредиште био је манастир Крушедол, можда и најзначајнија светиња коју смо посјетили на нашој екскурзији. Наиме, Крушедол је једно вријеме, послије Велике сеобе Срба 1690. године, предвођене патријархом српским Арсенијем Чарнојевићем, постао административно сједиште Српске православне цркве – Карловачке (Крушедолске) митрополије, која је дјеловала  на територији тадашње Аустроугарске. У овој светињи поклонили смо се моштима преподобне мајке Ангелине и осталих светих Бранковића.

У поподневним часовима обишли смо Саборни храм у Сремским Карловцима, а потом и новосадски Саборни храм и Алмашку цркву у којој нас је дочекао отац Бране Миловац који нам је говорио о настанку ове најстарије новосадске цркве.

У манастиру Ковиљ присуствовали смо вечерњем богослужењу, гдје су нас, као и у претходним светињама упознали са самим историјатом манастира. Духовно окријепљени, у вечерњим сатима вратили смо се у Доњи Брезик.

Недељко Томић

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ ЕПАРХИЈА СРЕМСКА ЕПАРХИЈА БАЧКА ДОЊИ БРЕЗИК