ХОР СВ. КРАЉ ВЛАДИСЛАВ У ПОСЈЕТИ ЕПАРХИЈИ НИШКОЈ

На позив братства и старјешине храма Светог великомученика Прокопија у Прокупљу, протојереја Николе Илића, а према претходно добијеним благословима Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија и Епископа нишког Господина Арсенија, чланови хора „Светог краља Владислава“ из Дворова, упутили су се 14. фебруара 2022. године на дводневно поклоничко путовања у Прокупље.

Вођени Духом Светим и заступништвом Пресвете Богородице - празника Сретења Господњега, млади поклоници и чланови хора, заједно са пратњом, стигли су у древни храм Светога великомученика Прокопија у Прокупљу, гдје су нас љубазни домаћини срдачно дочекали. Старјешина храма, протојереј Никола Илић, најприје је упознао  госте са историјатом храма, моштима Светог великомученика Прокопија и Светог великомученика Георгија Побједоносца, које се чувају у цркви, напомињући значај светиња за читав простор топличког краја и вјерне који га окружују.

Убрзо затим су одјекнула звона и означила почетак празничног вечерњег богослужења, на којем је началствовао протосинђел Серафим (Живковић), игуман манастира Светог великомученика Димитрија у Дивљани, уз саслужење протојереја Ненада Ђурића, старјешине храма Светог великомученика Прокопија у Дворовима и протојереја Јована Ивановића, пароха друге дворовсе парохије, којима су домаћини указали велику част. На вечерњем богослужењу пјевао је хор „Светог великомученика Прокопија“ из Прокупља - који ове године прославља 25 година свога постојања - заједно са хором „Светог краља Владислава“ из Дворова.

Управо је овај јубилеј био повод да се послије богослужења, у градском културном центру, одржи свечана академија у присуству Епископа нишког г. Арсенија и многих званица.

Појци прокупачке црквено пјевачке дружине показали су своје музичко умеће кроз извођење више црквених и родољубивих пјесама, а посебну част указало је и учешће хора из Дворова, предвођеног младом диригенткињом госпођицом Наталијом Ђурић, чији су млади чланови изазвали одушевљење публике.

У току програма премијерно је приказан и кратки документарни филм, посвећен прокупачком црквеном хору.

На крају академије, Преосвећени Владика нишки Господин Арсеније, одликовао је хор из Прокупља орденом Светог Романа Ђунишког другог степена, за показану љубав према Цркви и 25 година његовања традиције духовне музике. У име хора, одличје је примила Сања Стојковић Антовић, професор музике и диригент.

Благодарећи Граду Прокупљу, цјелокупна свечаност је била на високом нивоу, будући да је овај јубилеј значајан не само за сам хор и прокупачки храм, већ и за цјелокупно Прокупље и Топлицу. Чланове хора из Дворова предводили су проте Ненад Ђурић и Јован Ивановић, као и председник Црквене општине Дворови, господин Миленко Зупур.

Сутрадан, на празник Сретења Господњега, владика Арсеније служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Прокопија у Прокупљу уз саслуживање домаћег свештенства и гостију из Епархије зворничко-тузланске.

На крају Литургије, Преосвећени је осветио славске дарове и пререзао славски колач, припремљен од стране чланова хора цркве Светог Прокопија, који Сретење, као празник на који је хор и основан давне 1997. године, прославља као своју крсну славу.

Празнична прослава настављена је потом на пригодној трпези љубави, гдје су домаћини и гости размијенили скромне дарове. Том приликом старјешина храма заједно са предсједником Црквене општине Дворови, изразили су своју захвалност за изванредан пријем и указану част, пренијевши братске поздраве и благослов Епископа зворничко-тузланског Господина Фотија.

Поклоници и чланови нашег хора носе лијепе утиске са путовања, са искреном жељом да се у топлички крај и прокупачку светињу поново врате.

ХОР ХОР СВЕТИ КРАЉ ВЛАДИСЛАВ ДВОРОВИ ЕПАРХИЈА НИШКА ЕПИСКОП АРСЕНИЈЕ