УГЉЕВИК: СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА И СЛАВА СВЕТОСАВСКЕ ОМЛАДИНСКЕ ЗАЈЕДНИЦЕ

Фото: Младен Василић
У угљевичком Центру за културу одржана је традиционална Светосавска академија на којој су учесници подсјетили на лик и дјело првог српског архиепископа и просветитеља - Светог Саве.

Старјешина Храма Свете Петке Параскеве протојереј-ставрофор Мићо Пајкановић је у пригодној бесједи подсјетио да се ове године навршава 786 година од упокојења Светог Саве, највећег светитеља којег је српски народ дао хришћанству.

'"Сваки српски дом слави и помиње Светог Саву као свога највећег светитеља и нашу заједничку славу", нагласио је старјешина Храма Свете Петке Параскеве.

Прота Пајкановић је навео да је Свети Сава био омиљен код свих сталежа српског народа.

"Изражавањем своје љубави према Светом Сави, Срби су га опјевали у пјесми, прославили у причи, овјековјечили у многим храмовима посвећеним његовом имену. То је добар знак да се српски народ у покајању враћа своме свецу и да се неодољиви побједоносац Свети Сава враћа у свој народ", рекао је протојереј-ставрофор Пајкановић.

Чланови Светосавске омладинске заједнице Угљевика, након свечане академије, ломљењем славског колача обиљежили су крсну славу Светог Саву.

Начелник општине Угљевик Василије Перић, који је присуствовао академији и кумовао слави Светосавске омладинске заједнице, рекао је да је светосавље пут љубави и вјере Христове.

"На нама је да се знањем, образовањем, поштењем, радом и трудом боримо за боље и квалитетније услове живота овдје у нашем Угљевику, али и на цјелокупним овим просторима по угледу на све оно што је чинио наш Светитељ Сава", истакао је Перић.

Предсједник угљевичких Светосаваца Миленко Којић рекао је да је Светосавска академија одржана по 14. пут у Угљевику, те захвалио свим учесницима у вечерашњем програму и општини Угљевик на подршци.

Којић је додао да светосавска омладинска заједница Угљевик броји 24 активна члана те да је основана 2007. године, а дјелује при Храму Свете Петке Параскеве.

​Текст и фото: Младен Василић

АКАДЕМИЈА СВЕТИ САВА УГЉЕВИК СВЕТОСАВСКА ОМЛАДИНСКА ЗАЈЕДНИЦА НАЧЕЛНИК ВАСИЛИЈЕ ПЕРИЋ