ПРАЗНИК СВ. КРАЉА МИЛУТИНА У ДОЊЕМ БРЕЗИКУ

Велики јубилеј, седам вијекова од упокојења Светога краља Милутина (1321-2021)

Прослава празника Светог краља био је повод за сабрања вјерног народа под сводове храма Христа Спаситеља у Доњем Брезику. Од 2017. године благословом владике Фотија а трудом и залагањем протојереја-ставрофора Вујадина Станишића у овом храму чува се одежда која је била на моштима Светога краља Милутина. Од тада је овај празник преслава храма који постаје мјесто ходочашћа многих поклоника који желе да се поклоне овој светињи и да своје молитве узнесу Светоме Милутину.

Свету Литургију су служили протојереј-ставрофор Славко Максимовић, протојереј-ставрофор Вујадин Станишић, старјешина храма; протојереј Ненад Тојић, архијерејски намјесник модричко-градачачки; протонамјесник Данијел Пецић, протонамјесник Александар Јефтић, ђакон Бојан Крстановић и ђакон Немања Јокић.

Старјешина храма, отац Вујадин, у литургијској проповједи говорио је о величини Светог краља Милутина: „Он нам нуди и свој свети и свијетли примјер како се Богу служи, како се вјером живи. Јер, он је, иако краљ, био краљ подвижник, био је краљ који је себе сматрао слугом Христовим и то је, заиста, и био. Био је краљ који је знао и да пости, који је знао да носи вериге испод царске, краљевске одежде на тијелу своме, да изнурава своје тијело и да га потчињава Духу Божијем. Он је и чинио многа друга велика и славна дјела која нама служе као путокази, као примјери за подражавање. Он је, за вријеме своје владавине од четрдесет година, подигао и саградио преко четрдесет цркава и манастира као своје задужбине, и тиме окитио земљу српску прекрасним задужбинама, као што је Грачаница, као што је Бањска, као што је Богородица Љевишка у Призрену и многе друге...”

Након Свете Литургије извршен је трократни опход око храма са кивотом у којем се чувају освештане одеже, затим је преломљен колач у част празника.

Кума славе ове године била је хаџи Јадранка Вуковић а кумство за сљедећу годину преузела је Душанка Никић. Након завршене службе, прослава је  настављена у црквеној сали (која је у изградњи) уз трпезу љубави.

Радујемо се што се у нашем храму и у нашем граду прославља Свети краљ Милутин. На овај начин смо још више духовно повезани са српским областима којима је Свети краљ владао а посебно са пределима Косова и Метохије гдје има највише светиња које је он подигао.

Братсво овога светога храма позива вјерни народ да дође, да се помоли пред овом светињом која нам је велики благослов. Радосни смо што је Свети Милутин благоизволио да његов благослов кроз освештане одежде почива у нашем храму, да нас кријепи и снажи и да нам јача вјеру у Васкрслог Господа.

Такође, позивамо људе који су у прилици да помогну изградњу црквене сале у којој ћемо се сабирати и духовно узрастати уз душекорисне програме. Посебна важност овог објекта биће у томе што ће у њему да се окупља и духовно изграђује омладина која је све бројнија у нашем храму.

Ђакон Бојан Крстановић

СВЕТИ КРАЉ МИЛУТИН ХРАМОВНА СЛАВА ДОЊИ БРЕЗИК