СВЕТОПАНТЕЛЕЈМОНСКИ САБОР У ГАРЕВЦУ КОД МОДРИЧЕ

Дана, 9. августа/27. јула 2021. године, када наша Православна Црква прославља успомену на Светог великомученика Пантелејмона, у храму Свете Петке Параскеве у Гаревцу код Модриче служена је Света Литургија.

Скоро тридесет година парохијани гаревачки свечано прослављају Светог великомученика Пантелејмона. У вријеме турске окупације ових простора срушен је манастир посвећеном овом великомученику у Гостовићу код Завидовића, а велики број вјерника гаревачких парохија је родом из тог краја. Тај народ је у овом последњем, Србима наметнутом, Одбрамбено-отаџбинском рату протјеран са својих вјековних огњишта, али спомен Светог великомученика Пантелејмона нису заборавили.

Из тог разлога први, привремени, богослужбени простор на парохији гаревачкој био је посвећен Светом Пантелејмону. Послије је саграђена Храма Свете Петке Параскеве, али вјерници који су дошли са разних страна Републике Српске и Босне и Херцеговине и даље долазе у храм и молитвено се сјећају Светог великомученика Пантелејмона.

На дан празника Свету литургију је служио протојереј Недељко Горановић, парох добојски; уз саслужење протојереја Николе Горановића, свештеника из Гаревца; протонамјесника Бојана Лазића, свештеника из Црквине; јереја Срђана Васиљевића, свештеника из Горњег Забрђа; и јереја Ненада Јеремића, свештеника из Гаревца.

Након Свете Литургије отац Бојан Лазић обратио се вјерном народу са веома лијепом и надахнутом бесједом у којој је говорио о највећој хришћанској врлини, т.ј. о љубави, гдје посебно нагласио љубав према Богу и ближњима, гдје је на том путу из љубави према Господу Исусу Христу пострадао и Свети великомученик Пантелејмон.

Након бесједе услиједио је опход око светог храма. У наставку ломљење славског колача обавио је отац Срђан Васиљевић са кумом Ратом Стојановићем. Породица Стојановић кумство је предала Бранки Трипић и њеној породици. Кумови Стојановићи припремили су богато послужење за све присутне.

Истог дана, увече, настављено је молитвено саборовање у храму Свете Петке Параскеве служењем вечерње службе. Вечерњом службом началствовао је протонамјесник Дарко Вукомановић, свештеник из Винске; уз саслужење јереја Николаја Тодоровића, свештеника из Крушковог Поља; и јереја Ненада Јеремића, свештеника из Гаревца.

После вечерње службе прочитана је молитва Светом великомученику Пантелејмону, а после молитве отац Дарко Вукомановић одржао је поучну бесједу.

У наставку у име домаћина протојереј Никола Горановић захвалио се браћи свештеницима који су дошли да увеличају данашњи празник заједно са вјерним народом без кога се ништа не дешава.

Вјерници су се задржали код храма уз изворну музику и пјесму коју су организовали чланови Светосавске омладинске заједнице Гаревац-Ново насеље, а за свештенослужитеље уприличено је послужење.

протојереј Никола Горановић

СВЕТИ ВЕЛИКОМУЧЕНИК ПАНТЕЛЕЈМОН ГАРЕВАЦ