ДУГА ЊИВА: АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И ПАРАСТОС ПОВОДОМ ПРОБОЈА КОРИДОРА ЖИВОТА

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин Фотије служио је данас код спомен-обиљежја на Дугој Њиви парастос за 413 припадника војске и полиције Републике Српске и Републике Српске Крајине погинулих у операцији "Коридор живота", једне од најважнијих битака у посљедњем Одбрамбено-отаџбинском рату.

Вијенце на спомен-обиљежје борцима положио је српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, изасланик предсједника Републике Српске Миладин Драгичевић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, министар енергетике и рудаства Петар Ђокић, министар привреде и предузетништва Вјекослав Петричевић и делегација Народне скупштине Републике Српске.

Вијенце су положиле и делегације Удружења породица заробљених и погинулих бораца, Савеза логораша, Савеза организација и удружења ратних војних инвалида Српске, представници општина Модрича, Вукосавље, Добој и Брод, те учесници марша у част 12 бањалучких беба, који су, по јакој киши, препјешачили од Осјечана до Дуге Њиве.

Парастосу је претходио обред ломљења славског колача, поводом славе манастира Свети цар Лазар, у присуству изасланика предсједника Српске Миладина Драгичевића, представника борачких организација, начелника општина Модрича, Брод и Вукосавље, те бројних вјерника и свештенства.

Чланови Удружења одгајивача ситних животиња и ове године су пустили 12 бијелих и једног црвеног голуба у знак сјећања на 12 бањалучких беба, што је био директан повод за акцију "Коридор живота".

У прву недјељу по празнику Свете Педесетнице, Црква се саборно кроз свето богослужење сјећа свих светих угодника Божјих, нама знаних и незнаних, и из тог благословеног и дивног разлога овај недељни дан називамо Недјељом свих светих (Αγίων Πάντων).

У спомен на све свете, а прије парастоса и ломљења славског колача, Епископ Фотије је служио свету архијерејску Литургију у манастиру Дуга Њива на Требави.

Испред манастирског саборног храма Светог  кнеза Лазара, Преосвећеног Владику Фотија добродошлицом је поздравио јеромонах Павле Тица, сабрат и намјесник манастира.

Преосвећеном Епископу су саслуживали: протојереји-ставрофори  Јово Лакић, Мирко Николић, Мирко Јокић и Перо Танацковић, те протођакон Славољуб Милошевић и ђакон Љубомир Босић.

​

Након свега приређен је славски ручак за све свештенство, кумове и госте – поклонике ове свете обитељи.

Видео прилог РТРС-а можете погледати овдје

ЕПИСКОП ФОТИЈЕ БОГОСЛУЖЕЊА МАНАСТИР ДУГА ЊИВА ИГУМАН ПАВЛЕ ПРОБОЈ КОРИДОРА КОРИДОР ЖИВОТА ТРЕБАВА МИЛОРАД ДОДИК ПЕТАР ЂОКИЋ