ЛОПАРЕ: СВЕЧАНА СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА

У петак, 25. јануара 2019. године, у сали лопарског Центра за културу и информисање, одржана је свечана Светосавска академија. Обилни снијежне падавине нису спријечиле становнике ове подмајевичке општине да дођу и увеличају труд Светосавске омладине заједнице, која је уз покровитељство општине Лопаре и Црквене општине Лопаре и ове године показала захвалност христоликом човјеку Сави.

Надахнуто Слово о Светоме Сави одржао је ђакон храма Покрова Пресвете Богородице у Лопарама, отац Никола Чекетић, показавши дијахрони значај Светога Саве, као огледала у коме можемо видјети колико смо се очували као (не)Срби. Велику захвалност дугујемо источно-сарајевској етно групи "Катера" која је прешла дуг "ледени" пут и ову академију украсила вокално-инструменталним мелодијама. Посебну захвалност желимо да изразимо бившем вјероучитељу и предсједнику Светосавске омладинске заједнице Лопаре, а сада професору вјеронауке у брчанским средњим школама, Бошку Максимовићу, који је својим драмским талентима произнио "Небеску Литургију" владике Николаја Велимировића, чиме је подстакао многе да погледају у огледало о чему је отац Никола говорио.

Лопарска публика своје утиске овогодишњом академијом сумирала је на скромном послужењу који је организован послије академије. Надамо се да ће Свети Сава увијек бити огледало нашега живота, и да ће овакви догађаји увијек красити ово мало мјесто, ушушкано брдима Мајевице.

Горан Лукић,
Вјероучитељ ОШ "Свети Сава" Лопаре