Сочаница: Велики Четвртак и Велики Петак

Богослужења Великог четвртка у парохији сочаничкој

На Велики четвртак 05. априла 2018. године,  парох сочанички протојереј- ставрофор Славољуб Тривић, служио је Литургију Светог Василија Великог у храму светог Вазнесења Господњег у Великој Сочаници. Евхаристијска радост је употпуњена причешћем  вјерника, већином болесних.

Велики Четвртак је један од дана Страсне (Страдалне) седмице у којима се Црква молитвено сјећа догађаја Господњег и Његовог драговољног страдања. Пред празник Пасху, у четвртак, Христос се са ученицима вратио у Јерусалим где је на тај дан, који се прославља као Велики Четвртак била Тајна вечера. Исус је тада установио Свету тајну Причешћа уз речи: "Узмите, једите; ово је тело моје." и "Пијте из ње сви; Јер ово је крв моја Новога Завета која се пролива за многе ради отпуштења грехова" (МТ 26:26-28). Ове се речи могу чути на свакој светој Литургији чији је централни дио свето Причешће.

У поподневним часовима Великог Четвртка, тачно у 18 часова служено је јутрење Великог Петка, током кога је прота Славољуб читао 12 Јеванђеља која говоре о страдању Христовом. На крају јутрењг богослужења прота Славољуб са вјерним народом цјеливао је и поклонио се икони Распећа Христовог, која је у току богослужења изнесена на средину храма. Након цјеливања иконе Распећа Христовог вјерни народ је пришао свештенику Славољубу који их је помазао освећеним уљем са Гроба Господњег.

Богослужења Великог петка у парохији сочаничкој

Христос нас је искупио од клетве закона тиме што је Он постао клетва за нас, јер је написано: „Нека је проклет свако ко виси на дрвету“, да Авраамов благослов дође на многобошце у Христу Исусу, да ми посредством вере примимо обећаног Духа.“ (Гал 3, 13-14.)

Најтужнији дан сваког хришћанина је Велики Петак, дан када је због нас пострадао Господ наш Исус Христос.

Апостол Павле, у својој посланици Римљанима каже да сваки који је крштен у Христу, такође је и у Његовој смрти крштен, да би васкрсао исто као и Христос и живио новим животом. Овај дан је и дан „радосне туге“ јер ишчекујемо Његово славно Васкрсење. Вечерњим богослужењем Великог Петка обиљежева се вријеме смрти и скидања са крста Тијела Господњег. Тај чин симболизује изношење Плаштанице (изображеног тела Спаситеља) на украшен сто испред олтара, који представља Христов гроб. Овај дан хришћанске жалости најзначајнији је у Страсној недељи за сав хришћански свијет јер Христова смрт увод је у радост Васкрсења.

У сочаничком храму Вазнесења Господњег је одслужено Вечерње богослужење Великог Петка уз изношење Плаштанице, које је служио протојереј- ставрофор Славољуб Тривић, парох сочанички. Велики број вјерника дошао је у свети Храм како у Великој Сочаници тако у Мишинцима и Малој Сочаници да би се поклонио и цјеливао свету Плаштаницу и био помазањем уљем са Гроба Господњег. „ Као некада апостоли, тако су сада вјерници дошли да испрате ноћ која води страдању Сина Божјег и да, с тугом у срцу, у храму Господњем виде како се тијело скида с Крста, полаже на камен и припрема за гроб “ рекао је између осталог прота Славољуб у својој бесједи.

протојереј-ставрофор Славољуб И. Тривић

СТРАСНА СЕДМИЦА ВЕЛИКИ ЧЕТВРТАК ВЕЛИКИ ПЕТАК ВЕЛИКА СОЧАНИЦА