ВЕЛИКИ РАДОВИ НА ОБНОВИ ЦРКВЕ У ДРИЊАЧИ

У Цркви Светог ђакона Авакума у Дрињачи у плану је извођење обимних радова, од којих су неки већ започети, како би овај храм и даље био мјесто саборовања и окупљања вјерног народа. Према ријечима свештеника Миће Бабића, који већ шест година опслужује овај храм, уз благослов Епископа Фотија почели су радови на свеобухватној обнови.

– Та обнова подразумијева да се измијени све оно што је дотрајало, односно кроз, прозори, фасада, инвентар, те да се уради двориште, односно парк за дјецу, али и остале вјернике како би овај храм и даље био мјесто окупљања и саборовања свеколиког народа јер нама овдје често свраћају људи који, пролазећи путем, виде наш храм те овдје сврате да потраже свој духовни мир – каже Бабић.

Он је додао да нису постављени рокови за завршетак радова, а ради се онолико колико успију да обезбиједе средстава.

– Прије годину и по дана смо имали једну већу инвестицију на рјешавању проблема капиларне влаге што је био предуслов за ове радове. Захваљујући средствима Градске управе у Зворнику, институцијама, вјерном народу овог краја, успјели смо да завршимо тај посао. План је да се сада уради кровна конструкција, потом подно гријање, замијени часна трпеза, улазна врата. Уједно, план је и да се уради парохијски дом који је стар 34 године те Светосавска сала, коју наши вјерници користе за разне потребе. Морам истаћи да се, поред наших парохијана, у обнову цркве укључило и доста вјерног народа који је из овог подручја, а живе широм свијета, како би се ово велико дјело завршило на одговарајући начин – истакао је Бабић и додао да ће се завршетком ових радова урадити и живописање цркве.

Бабић истиче да је црква у Дрињачи увијек била уточиште за свеколики вјерни народ те им се и данас за крштенице јављају људи из свих крајева свијета јер су поред вјерника овог краја овдје крштени и бројни Срби из Сарајева који су након потписивања Дејтонског споразума напустили своја огњишта и дошли на подручје тадашње зворничке општине.

Црква изграђена за годину дана

Градња храма у Дрињачи почела је 1968. године. Исте године темеље је освештао епископ зворничко-тузлански Лонгин Томић, а исти епископ освештао је храм 31. августа 1969. године.

– Храм је изграђен на плећима вјерног народа овог краја и околних села јер је претходни храм био потопљен након изградње хидроцентрале у Зворнику те пуних 14 година нису имали мјесто гдје ће се Богу молити. У то вријеме, било је тешко добити земљиште, радило се дан и ноћ, сналазећи се, како би изградили храм. Скоро 20 година овдје није било парохијских свештеника већ су долазили из Зворника, а служитељ је постављен тек 1987. године доласком свештеника Милана Миловановића – испричао је Бабић.

Страдали и црква и свештеници

Црквени живот у Дрињачи, према Бабићевом казивању, почиње 1903. године када је у пољу кренула градња Цркве светих Кирила и Методија, а која је освештана 1905. године.

– Први свештеник, Тимотија Поповић, је страдао 1914. од стране аустро-угарске власти. Објешен је у близини Зворника због чувања српског и вјерног народа. Њега је замијенио Милан Петковић, касније свештеномученик, који је страдао 1945. године у логору Дахау.  Храм у Дрињачи је био важно мјесто не само за овај крај већ и за ширу околину јер је био сједиште сребреничког протопрезвитерата што би данас било као сједиште архијерејског намјесништва које имамо у Зворнику. У вријеме градње, био је то други храм, поред старе цркве у Зворнику, док је градња храма у Козлуку почела годину дана послије радова у Дрињачи – рекао је Бабић.

Он је додао да је сам храм доживио страшну судбину, као и његови свештеници који су ту службовали.

– Приликом градње хидроцентрале, 1955. године, храм је потпољен и био је у води метар до два, а након тога је миниран. Вјерни народ и свештенство су након тога извадили два звона, једно из 1905. године, а друго из 1937. године, те једну дарохранилицу и икону које се, као и звона, налазе у храму. И због ових чињеница је је веома битно да урадимо обнову и сачувамо везу са прецима и историјом – закључио је Бабић.

Извор: ИнфоБирач

СТРАДАЊЕ СРБА ПРОГОН СРБА ДРУГИ СВЈЕТСКИ РАТ ЛОГОР ДАХАУ МИЛАН ПЕТКОВИЋ ДРИЊАЧА