ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ОСВЕШТАО КРСТ И СЛУЖИО ПОМЕН У СИЈЕКОВЦУ

Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Господин г. Фотије истакао је да је прије 29 година рат почео у Сијековцу, мирном мјесту које су многи звали “Мали Париз”, гдје су Срби доживјели трагичну судбину од дојучерашњих комшија, пријатеља Хрвата, њихових оружаних снага и паравојних муслиманско-хрватских формација.

“Скоро пред сваком Црквом имамо споменике пострадалим људима тога краја и мјеста. Овдје у Сијековцу је настала трагедија, прогон, мучеништво, из којег ће се, на несрећу, проширити широм Републике Српске и иза себе оставити пустош, страдање”, рекао је владика Фотије у обраћању након што је освештао новосаграђени крст и служио помен убијеним српским цивилима.

Владика Фотије истакао је да су многе Цркве и куће порушене, као и људске судбине.

“Овај народ је тек био заборавио страдање у Јасеновцу, Јадовну, великим логорима на стратиштима из Другог свјетског рата, а иста пошаст и нека идеологија је запријетила поново овим просторима”, навео је владика Фотије.

Епископ зворничко-тузлански Фотије је истакао да су мјеста страдања мјеста на којима се мора учити и опраштању, те молити се за пострадале и за оне који су чинили злочине, али да то није лако.

“То је један велики подвиг, али морамо ово чинити да бисмо постали и заиста били људи, како је говорио наш патријарх Павле много пута за свога живота. Убијени нису били ни криви ни дужни, а страдали су само зато што су били православни Срби”, рекао је владика Фотије.

Начелник општине Брод Зоран Видић истакао је да је 26. март значајан датум у историји Републике Српске, као и за локалну заједницу.

“У Броду имамо превише таквих датума. Локална заједница његује традицију сјећања. Не смијемо да заборавимо шта се десило. После 29 година само је један човјек одговарао за ове злочине”, рекао је Видић новинарима.

Он је нагласио да правосудне институције требају да истрају и да злочинци одговарају, али и додао да локална власт и људи у Броду никада ове злочине неће заборавити и учиће о њима све будуће генерације.

У Цркви Свете великомученице Огњене Марије у Сијековцу код Брода, уз ограничен број присутних, јутрос је служена литургија поводом обиљежавања 29 година од ратног злочина над 46 српских цивила, који су у овом селу починиле оружане снаге из Хрватске и паравојне бошњачко-хрватске јединице из БиХ.

Након литургије, епископ Фотије је освештао новосаграђени крст и служио помен, послије чега су положени вијенци.

Помену су присуствовали и положили заједнички вијенац предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић и министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, који је и предсједник Одбора Владе Републике Српске за његовање традиција ослободилачких ратова.

Вијенац је положила и делегација Народне скупштине Републике Српске, предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић, делегација општине Брод, Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука, удружења проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата Српске и грађани.

Након помена и полагања вијенца Вишковић је посјетио Миљу Зечевић, чија су три сина и супруга на кућном прагу убиле хрватске снаге 26. марта 1992. године.

Мајку Миљу посјетили су и министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, начелник општине Брод Зоран Видић и делегација општинске Борачке организације.

Вишковић је посјетио и Сашу Милошевића, који је као десетогодишњак изгубио оца и два брата, а чија се кућа налази прекопута куће Зечевића.

Извор: Посавске новости

ДАН СЈЕЋАЊА СИЈЕКОВАЦ ПОМЕН ПАРАСТОС БРОД СТРАДАЊЕ СРБА ОСВЕЋЕЊЕ РАДОВАН ВИШКОВИЋ ЗОРАН ВИДИЋ