СВЕТИ ЛУКА: КРСНА СЛАВА ИГУМАНА У БИШЊИ

У суботу , 31. октобра 2020. године, када се сјећамо Светог Апостола и Еванђелисте Луке и Светог Петра, Митрополита цетињског, Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански Г. Фотије служио је свету архијерејску Литургију у манастиру Покрова Пресвете Богородице у Доњој Бишњи код Дервенте.

''Уважени оче игумане, срећна данас крсна слава, свети апостол и јеванђелист Лука, а такође срећна слава и оцу Авакуму.

Свети Лука је заиста био велики апостол Христов, један од седамдесеторице. Грк, родом из Антиохије, сабрао је у себи сво древно грчко предање, философију и уметност - знање по човеку. Али је чуо, као и многи Грци који су били богољубиви и непрестано су тражили Бога. Непрестано су тражили ту вишу реалност'' рекао је у својој бесједи Епископ Фотије.

Поводом упокојења Високопреосвећеног митрополита црногорско-приморског г. Амфилохија, Епископ Фотије се обратио ријечима сјећања на своје студентске дане:

''Ево данас смо поменули нашег врлог и драгог митрополита Амфилохија који се упокојио јуче и који је био наш учитељ православља. Ја га памтим, из студентског периода, као учитеља исихазма. Учитеља духовног живота. Учитеља светогорског етоса. Његова предавања, нама као студентима, била су као мала откровења. Сваки пут када је говорио било је као да виђамо нетварну светлост о којој он говори. Али, ево Бог га је узео. Његова мисија земаљска је завршена, али небеска се наставља. Ми смо, сви заједно, уствари добили великога молитвеника и заштитника на небесима.''

Светог Апостола и Еванђелисту Луку као крсну славу славе игуман ове свете обитељи, архимандрит Симеон Обреновић, и сабрат манастира, јеромонах Авакум Стјепановић, тако да је, након причешћа Светим Даровима, Владика са вјерним народом и свештенством преломио славски колач.

КРСНА СЛАВА СВЕТИ АПОСТОЛ ЛУКА МАНАСТИР БИШЊА ИГУМАН СИМЕОН