БАТКУША: СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА И РУКОПОЛОЖЕЊЕ

У недјељу 18. по Духовима, када наша света Црква прославља преподобног Харитона Исповједника, Његово Преосвештенство Епископ зворничко- тузлански г. Фотије служио је свету архијерејску литургију у Храму Свете преподобне Петке Параскеве, у Баткуши.

Преосвећеном Епископу саслуживали су: Архијерејски намјесник брчански протојереј-ставрофор Драган Ћирковић, протојереј-ставрофор Илија Филиповић, протођакон Славољуб Милошевић, ђакон Милан Михајловић и ђакон Остоја Дикић.

У току свете литургије ђакон Остоја Дикић рукоположен је у чин свештеника.

Чули смо, данас, сви једну дивну јеванђелску причу како је Господ Христос чудесно умножио рибу коју су апостоли ловили. Читаву ноћ су ловили и ништа нису уловили, али оно што је битно и што говоре оци тумачи Светога Писма да су апостоли читаву ноћ ловили, трудили се. Значи да су били људи трудбеници. Људи који живе од дела руку својих. Некада им Бог да да имају више, некада да имају мање тога производа, а они су били рибари и од тога су живели. Нису били беспослени. Нису били они који седе на трговима и кукају. Не одговара им ово, не одговара им оно, него су били људи делатници. И зато је Бог њих изабрао да буду управо то. Да буду ловци људских душа и они који ће да се спасавају у Цркви православној Христовој. Међутим кад је Господ Христос рекао: Баците ми мрежу са десне стране лађе они су то просто у неверици послушали и онда су толико рибе уловили да нису могли ту мрежу да извуку сами напоље, него су морали други рибари, који су ту били, да им помогну да то све извуку на обалу. Пуна два чамца рибе је било. То је заиста чудесан риболов и то није могао сам човек да учини него сами Бог, Богочовек наш Исус Христос.

То је једно знамење, једно чудо које уствари има символички карактер и значај. То говори, представља све оне људе, тај чудесни риболов, све оне људе који ће од првога века, па ево до нашега двадесетпрвог века, поверовати на проповед светих апостола и проповед саму Христову у цркви Његовој и постати чланови Цркве. Они су те словесне рибе или словесне овце који су постали чланови Новога Израиља, дакле чланови Цркве Божије. И заиста је мноштво народа, можете мислити колико је народа било од првога века до данас у Цркви, ево у наше време данас је пун овај храм, ево овде дечица, а колико је данас само у нашој Цркви, у нашој Епархији зворничко-тузланској народа, колико их је било кроз историју. Све су то уствари плодови чудеснога риболова Господњега и благослова Његовог и Његове Цркве, поучио је Епископ Фотије у својој бесједи.

Након литургијског славља Његово Преосвештенство Епископ зворничко- тузлански г.  Фотије, освештао је просторије светосавског дома у порти храма Свете Петке у Баткуши.

Овај светосавски дом  је подигнут добровољним  прилозима мјештана овог посавског села и несебичном помоћу Општине Шамац, а заслугама и трудом свештеника протојереја-ставрофора Зорана Илића, старјешине храма, као и црквеног одбора при Храму Свете Петке.

Након Свете Литургије и освећења светосавског дома услиједила је трпеза љубави, за све присутне.

ђакон Милан Михајловић

РУКОПОЛОЖЕЊЕ БАТКУША ОБУДОВАЦ