ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА У ПОЖАРНИЦИ ПОПРИМА СВОЈ ИСТОРИЈСКИ СЈАЈ

Православна црква Вазнесења Господњег у Пожарници, која је национални споменик Босне и
Херцеговине те културно добро ове земље, посљедњих мјесеци поприма ново рухо. Уз потпору  бројних институција у Босни и Херцеговини, прије неколико мјесеци започело је и осликавање олтара у Цркви.

„Нама је циљ да се врати стари живопис који је био у овом нашем храму. Умјетници сада осликавају олтар храма. Важно је нагласити да се храм осликава у барокном стилу који тренутно код нас није заступљен,  јер се у нашим храмовима углавном ради византијски стил. Ми желимо вратити наш првобитни стил, а то је барок“, каже нам свештеник Спасоје Радовановић пожарнички парох.

Олтар храма у којему је осликана Пресвета породица, Христос као и прилазак Светих апостола требао би бити довршен до краја октобра ове године. „Све је ово само по себи специфично, јер свака слика показује живост. Управо због тога ће овај Свети храм бити један од специфичнијих храмова који је осликан у Епархији зворничко-тузланској. Нама је драго да народ који овдје живи долази редовно у ову цркву“, истакао је отац Спасоје.

Уз Бојана Јуришића, академског сликара, иконописца и живописца из Београда, цркву Вазнесења Господњег у Пожарници осликава још пет умјетника. „Оно што је занимљиво за овај пројекат и што га карактерише је то што ово није пука реплика него са собом носи истакнути ауторски печат и потпис“, каже Бојан Јуришић.

Очувати историјску димензију једне овако важне цркве која је и национални споменик БиХ, за сваког умјетника је велики изазов, али и одговорност. „Али колико год је тешко, толико представља и задовољство. Посебан је то изазов за сваког ствараоца па и за мене и људе који изводе ове сликарске радове. Сигурно онда да то додатно и мотивише. Вођени оним што су радили наши претходници с краја деветнаестог и све до средине двадесетог вијека, ми се трудимо да то сада пратимо. Желимо да утемељимо наш рад у традицију, у историју, у оно што је карактерисало тај стил. У цијелој тој одговорности, ми умјетници налазимо велико задовољство“, истакао је Јуришић.

Црква у Пожарници је изграђена и освештана 1896. године, а у протеклом рату 1994. године је у потпуности порушена. Међутим, њена обнова започиње 2014. године, а освећење је поновно
доживјела 2016. године. Сада поприма свој нови сјај и враћа се у свом почетном барокном стилу као свједок времена и вјере, љубави и мира на овим просторима.

Извор: БХрепортер

ОБНОВА ПОЖАРНИЦА ТУЗЛА ИКОНОПИС ЖИВОПИС