РУСКА ДЕЛЕГАЦИЈА У ПОСЈЕТИ КОД ЕПИСКОПА ФОТИЈА (ВИДЕО)

Дана 05. јуна 2019. Његово Преосвештенство Епископ зворничко-тузлански г. Фотије примио је у Епархији зворничко-тузланској у Бијељини професора др Михаила Павловића Лаврененка са делегацијом.

Професор Лаврененко активно ради на одржавању културних и вјерских веза између руског и српског народа.

У мировној мисији у БиХ командовао је Зоном сијевероисток са командним мјестом у општини Угљевик.

У срдачном разговору дотакнуте су многе теме које се тичу живота и рада Епархије зворничко-тузланске и српског народа у Републици Српској и БиХ.

Професор Лаврененко ради на унапређењу веза између руског народа  и цркве са Епархијом зворничко-тузланском кроз узајамне пројекте које ће предузети током ове године, а највише кроз помоћ на изградњи Духовно-културног центра српско-руског пријатељства при Храму светог Александра Невског у Горњем Забрђу.

Храм Светог Александра Невског подигнут је од стране Оружаних снага Руске Федерације, односно руских војника и официра, из састава СФОР-а, стационираних у Угљевику, након рата у Босни и Херцеговини. Храм је, указом Руске Православне Цркве, предан Епархији зворничко-тузланској и парохији горњозабрђској.

Особеност овог храма је што је то једини храм у Републици Српској, и Босни и Херцеговини, подигнут руским народом, те је јединствени храм у БиХ, који је био под јурисдикцијом Московске Патријаршије.

Генерал Лаврененко је,истог дана,посјетио Храм светог Александра Невског и поклонио Јеванђеље.

Повезане вијести:

СЕКРЕТАР АМБАСАДЕ РУСИЈЕ У БИХ ПОСЈЕТИО ЕПИСКОПА ФОТИЈА