ЦРКВА У МОЛДАВИЈИ ОСУЂУЈЕ МЕШАЊЕ У ЦРКВЕНА ПИТАЊЕ У УКРАЈИНИ

Свештени Синод Православне Цркве у Молдавији, на заседању 19. априла 2019. под председавањем митрополита кишињевског и све Украјине Владимира, донео је више важних одлука, међу којима је и да се одржи шетња уз подршку породици и породичним вредностима 18. маја, да се месец јун посвети деци у Цркви, и да се усвоје нове уредбе ове Цркве уколико их потврди Његова Светост патријарх московски и све Русије Кирил.

Архијереји су изразили дубоку забринутост због своје сабраће Украјинаца и црквене кризе са коjим су суочени. У саопштењу се, између осталог, каже:

„Архијереји Молдавске Цркве категорички осуђују антиканонско мешање константинопољског патријарха Вартоломеја који је издао „Томос о аутокефалности“ тзв. „Православној Цркви Украјине“, која је вештачки створена стапањем двеју расколничким структура, које са своје стране нису учиниле апсолутно ништа како би омогућило васпостављање јединства и мира међу украјинским хришћанима, већ су, напротив, само провоцирале још озбиљније последице за свеукупно Православље.

Штавише, одабрани метод Цариградске Патријаршије да „реши црквени проблем“ у нашој суседној земљи директним мешањем и подршком украјинских световних власти, а такође и непријатељским и дискриминаторским мерама према свештенству и вернима канонске УПЦ, као дела Московске Патријаршије, присиљава нас да га сматрамо непријатељским вековном животу и учењима наше свете Православне Цркве.

Кршење основних права и слобода свештенства и верних канонске Цркве лишавањем УПЦ њенога имена и практичним легализовањем праксе конфисковања њених цркава и историјских манастира, уз подршку моћних структура, провођених наспрам одлука оних парохијских општина које су изразиле своју жељу да остану у крилу канонске Цркве, јасно говори о главној сврси новостворене црквене културе, а то је ликвидирање канонске Православне Цркве на овој територији...

Истовремено, Синод Православне Цркве Молдавије позива међународну заједницу да ослушне неправду која се проводи у Украјини,  а која нарушава основна људска права, и обрати пажњу на грубо и дрско мешање државних украјинских власти у живот и у црквенонародну организацију Помесне Цркве.

Извор: Orthochristian (са енглеског Инфо служба СПЦ)