Хиландарско братство прославило храмовну славу – Ваведење

Братство Свете царске српске лавре Хиландара прославило је своју храмовну славу, Ваведење Пресвете Богородице. Због  великих радова који се тренутно одвијају у манастиру, а нарочито због обнове велике трпезарије Светог краља Милутина, ове године је празнику присуствовао нешто мањи број гостију.

Међу придошлим гостима били су Његово Преосвештенство Епископ ремезијански Г. Стефан, викар и званични изасланик Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја, Високопреподобни архимандрит Јефрем, игуман Манастира Ватопеда, гувернер Свете Горе, Константин Димцас, конзул Републике Србије у Солуну, г. Синиша Павић, монаси из светогорских манастира и келија, свештенство и полоници из Србије и других земаља.

Служба је започела свеноћним бдењем, у понедељак, 3. децембра. Благољепију и торжеству богослужења допринели су светогорски појци – за десном певницом старци, келиоти, Антипа и Дамаскин са својом братијом, док су за левом певницом појали монаси из хиландарске келије Светог Николаја – Буразери.

Свечана трпеза љубави је након завршетка службе  уприличена у привременој трпезарији која је постављена у манастирској порти.

У складу са древним обичајем сваке године, на дан храмовне славе, игуманско место је на један дан преузео игуман Светог манастира Ватопеда. Посебне братске везе између Ватопеда и Хиландара утемељене су још у време Светог Саве и Светог Симеона Мироточивог, и сваке године за време манастирских слава игумани два манастира замењују места.

Фото: Монах Милутин Хиландарац

ВАВЕДЕЊЕ ХРАМОВНА СЛАВА МАНАСТИР ХИЛАНДАР СВЕТА ГОРА ЕПИСКОП СТЕФАН