Монахиња Текла и протиница Оливера Балабан: Васпитни значај савремене жене – хришћански аспекти (ВИДЕО)

Поводом освештавања новообновљене цркве и самог празника Светог кнеза Стефана Штиљановића, славе Кола сестара и Дјечијег хора који носе име „Света Јелена Штиљановић“ у парохији паштровској организоване су тродневне свечаности.

Свечаности су започеле едукативним сабрањем у згради Академија знања у Будви, гдје је одржано предавање на тему “Васпитни значај савремене жене – хришћански аспекти”. Предавање су одржале монахиња Текла из Манастира Рустово и попадија сестра Оливера Балабан новинар Радија „Светигора“.

Отварајући предавање, парох паштровски протојереј Драгослав Ракић је објаснио како је ово предавање конципирано. Истакао је да ће наведена тема бити обрађена и представљена из два различита аспекта живота једне хришћанке и жене, (монашком и породичном – световном) њеним потребама, обавезама и дужностима у савремено доба, и на који начин може довести своју и душе других око себе до њиховог спасења. Нагласио је да у данашње вријеме многа еманципаторска удружења и друге скупине на свој начин настоје да унизе Икономију спасења тј. начин како је Господ одредио коначни смисао творевине и човјека на челу ње.

Сестра Текла се у свом излагању о монашком начину живота, његовим благодетима и подвизима, полазећи од Пресвете Богородице, дотакла ликова и примјера многих Светитељки широм васељене, које су својим животом посведочиле да већ овде за вријеме земаљског живота својим трудом и стремљењима и можемо задобити и заслужити вјечност, и својим примјером и друге позвати на њу, као и сам поредак и плодове монашког живота широм православља па и код нас.

Са друге стране сестра Оливера теми је приступила из перспективе породице, медицине, психологије и друштвеног живота будући да се више година бави и новинарством као и других грана које прожимају, сагледавају, обликују породични, световни живот, живот појединца или у заједници. Подсјетила је и који су то подвизи, искушења, благослови и могућности усмјерени на такав одабрани начин живљења.

По завршетку предавања које је окупило много парохијана са простора Светог Стефана и Будве, парох Ракић је заблагодарио свима, посебно предавачима. Искористио је прилику да најави нови циклус предавања у Академији знања за академску 2018/19.годину.

Парох паштровски протојереј Драгослав Ракић најавио је да ће нови циклус предавања у овом семестру отворити Његово преосвештенство Епископ Диоклијски господин Методије. На крају позивајући све присутне протојереј Драгослав је подсјетио да смо сви апостоли и да имамо обавезу да ријеч Божију пренесемо и другим душама и позовемо их на ријеч поуке и познање свог вјечног пута и смисла.

Извор: Митрополија црногорско-приморска