Света Гора: УПОКОЈИО СЕ У ГОСПОДУ РУМУНСКИ СТАРАЦ ЈУЛИЈАН

Јуче се упокојио у Господу јеромонах Јулијан (Лазар), један однајомиљенијих отаца румунског Продромског скита на Светој Гори.

Преподобни Јулијан, који је родом из Ботошана у североисточној Румунији, провео је 46 година на Светој Гори, а упокојио се 10. марта у 97. години овоземаљског живота.

„Многи румунски монаси и други, као и мирјани који су долазили на Свету Гору, налазили су у о. Јулијану Продромуском духовног оца пуног љубави, која је потребна свакој души на путу ка Царству небеском“, пише новинска агенција Базилика Румунске патријаршије.
* * *

Јеромонах Јулијан је рођен 8. јануара 1926. године у месту Ворона, округ Ботошани. Године 1946. са 20 година преселио се у чувени манастир Сихастрија у Њамцу.

Године 1950. одслужио је обавезни војни рок. После 10 година молитве и послушања рукоположен је у јерођакона и јеромонаха 1956. године.

Године 1977, са 50 година живота, о. Јулијан се преселио на Свету Гору, где је остао до краја живота. Прво је провео 4 године у испосници Лаку, а затим се отишао у Продром 1981. године, где је постао отац исповедник.

Извор: Ризница и Оrthochristian.com (на енглеском)

УПОКОЈИО УСНУО РУМУНСКА ЦРКВА СВЕТА ГОРА СТАРАЦ ЈУЛИЈАН