МОСКВА ЋЕ БИТИ ДОМАЋИН СКУПА ПОСВЕЋЕНОГ СВ. ВАСИЛИЈУ ОСТРОШКОМ

У оквиру Дана културе Босне и Херцеговине, 13. априла у Центру за словенску културу у Москви, одржаће се скуп посвећен једном од најпоштованијих српских светитеља Светом Василију Острошком, преноси Православие.ру.

О светитељу, који је рођен и проживео највећи део живота у Херцеговини, говориће јеромонах Игњатије (Шестаков), сабрат московског Сретењског манастира, док ће се слависта Олга Саприкина, кандидат историјских наука, осврнути на историјске прилике доба у коме је светитељ живео.

Шта је XVI-XVII век за Балканско полуострво? Зашто је Свети Василије био принуђен да из родне Херцеговине оде у Црну Гору? Каква је историја настанка чувеног Острошког манастира? То је само део питања о којима ће се разговарати на скупу који се одржава у оквиру пројекта „Свеци словенских земаља: између Истока и Запада“.

За учешће потребна је РЕГИСТРАЦИЈА.

Пренос скупа биће доступан на порталу Култура.РФ

Извор: Митрополија црногорско-приморска

РУСКА ЦРКВА СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ОСТРОШКИ