ИЗЈАВА ПАТРИЈАРХА КИРИЛА ПОВОДОМ ОРУЖАНОГ СУКОБА У НАГОРНО-КАРАБАХУ

Његова Светост патријарх московски и све Русије Кирил издао је саопштење у вези са оружаним сукобом у Нагорно-Карабаху.

Дубоко саосећам са становницима Нагорно-Карабаха, као и са народима Азербејџана и Јерменије током нове рунде оружаног сукобљавања које траје више од тридесет година. Поново су насељена места изложена гранатирању, људи умиру, руше се светилишта, споменици културног наслеђа и домови цивила се уништавају. Искрено састрадавам са свимажртавама овог страшног рата и изражавам саучешће породицама убијених.

Руска Православна Црква чини све што је могла од почетка сукоба и наставиће да улаже све напоре како би, делујући заједно са верским вођама Јерменије и Азербејџана, помогла поновном успостављању мира у многонапаћеној земљи Нагорно-Карабах.

Данас се обраћам Врховном патријарху и Католикосу свих Јермена, Карекину II, и председнику Управе муслимана на Кавказу, шеику ул-исламу Алахшућур Пашазадеу. Драга браћо, заједно смо прешли дуг пут, улажући напоре да се овај сукоб не претвори у међурелигијски  конфликт, како би се проблеми могли решити мирним путем. Данас свако од нас и сви заједно морамо учинити све да зауставимо крвопролиће.

Придајем велику важност споразумима постигнутим посредовањем Русије на нивоу министара спољних послова Азербејџана и Јерменије. Позивам државно руководство обеју земаља да искористе прекид ватре како би решење које се тражи пребацили на политички колосек. Зарад будућности два суседна народа, позивам да се прекид ватре продужи и искористи за мирне преговоре.

Лош мир је бољи од добре свађе: ова стара истина данас је актуелна више него икад. Кад влада мир, људи се могу састајати, општити и тражити решења проблема. Али када је рат и кад се пролива људска крв и чине злочини, тада је тешко донети заједничке политичке одлуке.

Обраћам се свима  сукобљеним странама ватреним апелом: поштедите животе једни другима. Нека хронометар крваве заваде престане у име мирне будућности. Јерменија и Азербејџан су историјски били и биће суседи; у сваком случају, Азербејџанци и Јермени живеће раме уз раме.

Свима учесницима у овом конфликту желим успех  на путу тражењу мирног решавања постојећих проблема. Молим вас да покажете сво своје искуство и мудрост како бисте постигли стварне резултате и превазишли препреке на путу међусобног разумевања. Данас животи многих људи и мирна будућност ваших народа зависе од ваших одлука.

+ К и р и л,
Патријарх московски и све Русије

Извор: Московска Паријаршија, (с руског протођакон Радомир Ракић)

РУСКА ЦРКВА:ПАТРИЈАРХ КИРИЛ САОПШТЕЊЕ ЈЕРМЕНИЈА АЗЕРБЕЈЏАН