УМРО ЈЕРМЕНСКИ ЦАРИГРАДСКИ ПАТРИЈАРХ

Архиепископ-патријарх Месроб II Мутафиан Цариградске  Јерменске Апостолске Цркве упокојио се  у 62. години живота. Био је 84. цариградски патријарх, што је једна од две покрајинске столице (друга је Јерусалим) Јерменске Православне Цркве.

Патријарх Месроб II Мутафиан налазио се дуго времена лечио од Алцхајмерове болести. У саопштењу објављеном у болници наводи се да је преминуо 8. марта 2019. услед срчаног удара.

Месроб Мутафиан је постао јерменски цариградски патријарх 14. октобра 1998. године. Међутим, великодостојник  се разболио у јулу 2008. године.

Цариградска Јерменска Патријаршија је основана 1461. године. Патријаршија је по својој природи аутокефална. Она признаје духовну јурисдикцију католикоса-патријарха Матере Цркве светог Ечмиадзина.

Извор: ОСР (са енглеског Инфо служба СПЦ)