Бања Лука: ВРХ СРПСКЕ НА САСТАНКУ СА ЧЛАНОВИМА СИНОДА СПЦ

Фото: Страхиња Крагуљ
Предсједник Републике Српске Милорад Додик и српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић састали су се данас у Бањалуци са члановима Светог архијерејског синода које предводи Његова светост патријарх српски Порфирије.

- Република Српска је заједно са нашим еперхијама и вјерујућим народом и изградила много цркава. Обновили смо и манастире - рекао је Додик, прије састанка са патријархом Порфиријем.

Додик је истакао да је вјера један од снажних елемената идентитета српског народа.

- И поносни смо на то. То не значи да не уважавамо друге вјере и нације - истакао је Додик.

Нагласио је да је улога Српске православне цркве важна за српски народ.

- Црква је одржала наш идентитет кроз историју и то морамо поштовати - навео је Додик.

Сусрет је организован током свечаног ручка у Владичанском двору Епархије бањалучке, а присуствује и предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић.

Подсјећамо, у Владичанском двору у Бањалуци одржана је и сједница Светог архијерејског синода Српске православне цркве, којом је предсједавао Његова светост патријарх српски Порфирије.

Његова Светост Патријарх српски г. Порифирије председавао је 4. априла 2023. године седницом Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве у Епархијском двору у Бања Луци.

У раду седнице, на којој су разматрана важна текућа питања из живота Српске Православне Цркве, посебно на простору Републике Српске и Федерације Босне и Херцеговине, учествовали су чланови Светог Синода: Високопреосвећени Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије и преосвећена господа епископи сремски Василије и зворничко-тузлански Фотије; архијереји епархија које се налазе у Републици Српској и Федерацији Босни и Херцеговини: Високопреосвећени Митрополит дабробосански г. Хризостом и преосвећена господа епископи бањалучки Јефрем, бихаћко-петровачки Сергије и захумско-херцеговачки Димитрије; као и главни секретар Светог Архијерејског Синода вископреподобни архимандрит Нектарије (Ђурић).

Истог дана одржана је и седница Патријаршијског управног одбора у чијем раду су учествовали чланови Одбора и директор Патријаршијске управне канцеларије вископреподобни архимандрит Данило (Гаврановић).

Извор: СПЦ и РТРС
Фото: Страхиња Крагуљ

СВЕТИ АРХИЈЕРЕЈСКИ СИНОД ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ ЕПИСКОП ФОТИЈЕ ПОСЈЕТЕ ПРЕДСЕДНИК ЖЕЉКА ЦВИЈАНОВИЋ МИЛОРАД ДОДИК БАЊА ЛУКА ЕПАРХИЈА БАЊАЛУЧКА