Аргентина: ЗАБЛИСТАЛИ КРСТОВИ НА КУПОЛАМА ХРАМА СПЦ

На дан када наша Света Православна Црква прославља Светог Саву, првог архиепископа српског, храм Свете Тројице у граду Ресистенцији окитио се позлаћеним крстовима који су постављени на главну куполу и звоник.

Овај свечани чин последовао је Светој Литургији којом је началствовао Епископ Кирило( Бојовић), а саслуживали су му јеромонах Никита( Вулић) , настојатељ манастира Светог Николе у Маћагају и локални парох, протојереј Бранко Станишић. У олтару су прислуживали ипођакон Василије Вулековић и чтец Александар Миловић, а за певницом је био г. Федерико Хуан, који је својим складним појањем улепшао празнично богослужење.

У литургијској беседи владика Кирило је истакао да је Свети Сава био царско дете , али да се свега одрекао ради Христа кога је заволео од младости своје. “Напустивши двор, он се упутио на Свету Гору где се сав предао Господу и где се трудио свим срцем да задобије небеско благо, али га Господ није лишио ни оног земаљског и пролазног. Његови најближи сродници наставили су да владају нашим крајевима и вековима након њега, а он је остао записан у сећању народном као први српски просветитељ и учитељ, један и јединствени Сава Равноапостолни. Због тога и сви ми деца његова  треба да се трудимо да будемо достојни наследници његови, да служимо Господу онако како је он служио, свим срцем  свом душом, те да и овде у овим крајевима Јужне Америке сведочимо истину Православља свим народима. Није Господ случајно изабрао да баш на овај дан буду подигнути крстови на овом прелепом храму који смо подигли у славу Оца и Сина и Светога Духа, него је ово само још једно сведочанство да је мисија наше Српске Православне Цркве коју је започео блаженопочивши Мирополит Амфилохије,а коју ми овде настављамо, дело богоугодно, достојно наших Светих предака”.

Након Свете Литургије извршен је чин освећења крстова, а затим су исти подигнути на сводове храма.

Извор: Епархија буеносајреска и јужноамеричка

ЕПАРХИЈА БУЕНОСАЈЕРСКА И ЈУЖНОАМЕРИЧКА ЕПИСКОП КИРИЛО