Нови предстојатељ Естонске Православне Цркве :: Епархија Зворничко-Тузланска ::

 

Насловна /   Вијести из помјесних цркава

Нови предстојатељ Естонске Православне Цркве

Нови предстојатељ Естонске Православне Цркве
Маја 29, 2018, у Саборној цркви Светог Александра Невског у Талину одржан је ванредан Сабор Естонске Православне Цркве, на којем је изабран њен предстојатељ.

Тајним гласањем за Предстојатеља Естонске Православне Цркве Московске Патријаршије изабран је архиепископ верејски Евгеније, викарни епископ Патријарха московског и све Русије, председник Научног одбора Руске Православне Цркве, ректор московских духовних  школа.

Архиепископ Евгеније (Решетников Валериј Германович) рођен је 1957. године у Казахстану, а детињство и младићке године провео је у Кирову. Године 1977-1979. провео је у војсци. После демобилизације радио је у Вјатској епархијској администрацији, а у исто време обављао је  дужност ипођакона код вјатског и слободског епископа Хрисанта (Чепилја).

Године 1983. дипломирао је на Московској духовној семинари, а 1987. г. на Московској духовној академији. Постао је кандидат богословља одбранивши тезу „Пастирски рад у Руској Цркви од 10. до 13. века“.

Јула 27, 1986, био је пострижен за монаха са именом Евгеније, 3. августа  је рукоположен за јерођакона, а 28. августа за јеромонаха. У марту 1988. унапређен је у звање игумана. Јануара 1, 1989, произведен је у архимандрита и постављен за заменика ректора административног одсека московских духовних школа. Од 16. новембра 1990. године био је инспектор Московске духовне семинарије.

6. август 1991. постављен је за  ректора Ставропољске семинарије, док је 28. фебруара 1994. постао вршилац дужности председавајућег Научног  одбора Светог Синода Руске Православне Цркве.

За епископа верејског, викара Московске епархије, хиротонисан је 16. април 1994. године. 18. јула 1995. постављен је за ректора московских духовних школа задржавши положај председавајућег Научног одбора, што је потврђено одлуком Светог Синода од 18. јула 1998.

У звање архиепископа унапређен је  25. фебруара 2000. Од 22. марта 2011. године члан је Врховног црквеног савета Руске Православне Цркве.

Члан је Синодске библијско-богословске комисије, Синодске комисије за канонизовање светих (од  2015. године) и Координационог центра за развој богословских наука Руске Православне Цркве.
 
Извор: Московска Патријаршија (с руског Инфо служба СПЦ)




 

 

ЕПИСКОП
ЗВОРНИЧКО - ТУЗЛАНСКИ
ГОСПОДИН ФОТИЈЕ

Друштвене мреже

Банери


Православни календар