СТАРАЦ ГЕРВАСИЈЕ ПАТРАСКИ ПРЕДЛОЖЕН ЗА КАНОНИЗАЦИЈУ

После Божанске литургије у цркви Свете Тројице у Патрасу у Грчкој на Духовски понедељак, 17. јуна 2019,  митрополит патраски Хризостом изјавио је да је предложио старца Гервасија (Параскевопула) за канонизацију, износећи на видело велики број релевантних докумената поднетих Цариградској синодалној комисији за канонизацију (бољи израз: причислење сабору светих). Ова изјава је дочекана са усхићењем и аплаузом окупљених верника, извештава прес служба Патраске Митрополије.

Митрополит Хризостом је још раније, био казао да припрема поуздане документе за подношење цариградској комисији, 30. јуна 2017. године, преноси Мистагоги.

Отац Гервасије је једна од најистакнутијих верских и културних личности у историји Патраса 20. века. Преселио се Господу пре 55 година, 1964. године.

Вољени духовник је рођен у селу Нимфасији 1. јануара 1877. године. Будући да је имао чврсту веру од самог детињства, са 13 година ступио је као искушеник у манастир Успења Пресвете Богородице-Керница.

Године 1897. прешао је у манастир Успења-Гирокомио у Патрасу, где је остао до краја живота. Замонашен је у својој  26. години живота. Године 1905. завршио је Богословију Ризарију, где је постао духовно чедо великог св. Нектарија Егинског. За јеромонаха је рукоположен у својој 33. години, а четири године касније одбранио је докторску тезу на Богословском факултету.

Био је капелан током Балканских ратова 1912-1913. г. После мале азијске катастрофе 1922. године, о. Гервасије се много старао о 7.000 избеглица који су се настанили у Патрасу.

Његова филантропска делатност, његово благо присуство и његово самопожртвовано и неуморно служење учинили су стареца  Гервасија истинским моделом свештенослужитеља и хришћанина. Био је оруђе у оживљавању православног живота међу младима и старима, посебно својом катехетском школом.

Преселио се Господу 30. јуна 1964. у 87. години живота. Већ за време његовог погребења верници су га прогласили за свеца, као што су то учинили и приликом преноса његових чесних моштију 2014. године, које се сада налазе при цркви Св. Параскеве у школи Анапластики у Патрасу, коју је основао старац Гервасије.