АРХИЕПИСКОП КИПАРСКИ ХРИЗОСТОМ II НА БОГОСЛУЖЕЊУ ПОМЕНУО ПОГЛАВАРА ТЗВ. ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ УКРАЈИНЕ

Поглавар Кипарске православне цркве Хризостом II је током јучерашњег богослужења поменуо име поглавара тзв. Православне цркве Украјине (ПЦУ) Епифанија иако за такав један корак није имао сагласност Синода, објављено је на православном порталу Ромфеа.

Због тога је, у знак протеста, лимасолски митрополит напустио литургију прије њеног краја. Четири јерарха Цркве на Кипру оптужују кипарског архиепископа господина Хризостома II за очигледно кршење синодског система. Митрополити Кикоски Никифорос, Лимасолски Атанасије, Тамасоски ​​Исаија и Аматоуски Николаос, заједничком изјавом позивају Његово Блаженство да одмах опозове неправилан и неважећи акт.

Како преноси локални ТВ канал РИК, фактички се ради о признању ПЦУ без сагласности Синода.

Наводи се и да је Хризостом поменуо Епифанија током рукоположења новог епископа што се до сада никада није десило. Архиепископ Хризостом је током хиротоније Пагратија за епископа Арсиноје, у манастиру Хрисорагитисис, први пут поменуо украјинског Епифанија. Тако, Кипарска црква од данас постаје трећа Црква која је признала Аутокефалност Украјинске цркве.

Сам Хризостом је рекао да његова одлука добра за православље и Кипарску цркву.

Признао је да је тиме стао против „одређених људи“ и потврдио да чланови Синода нису знали за одлуку. Он, међутим, додаје да је у интересу православља морао да заузме одређену позицију.

Подсетимо, након „ујединитељског сабора“ који је 15. децембра 2018. године одржан у Кијеву, у Украјини је објављено стварање украјинске аутокефалне цркве за чијег је поглавара изабран Епифаније Думенко.

Крајем 2018. године, на иницијативу тадашњих украјинских власти и Цариградске патријаршије, формирана је расколничка структура — такозвана „Православна црква Украјине“. У јануару 2019. године неканонска црквена структура је добила томос о аутокефалности од цариградског патријарха Вартоломеја.

Митрополит Лимасолски Атанасије напустио је хиротонију епископа Арсиноја

АРХИЕПИСКОП КИПАРСКИ КАЖЕ ДА ЋЕ ЊЕГОВ СТАВ О ПЦУ «СЛУЖИТИ ПРАВОСЛАВЉУ»

Према ријечима архиепископа Хризостомо, његову одлуку о признању ПЦУ подржаће већина епископа православне цркве на Кипру.

Одлука о признању ПЦУ служиће православљу и Цркви на Кипру, рекао је архиепископ кипарски Хризостом II послије литургије у манастиру Пресвете Богородице Хрисорогијасе, током које је први пут литургијски споменуо Епифанија Думенка. О овоме  извјештава  кипарско издање Репортер.

Према издању, примат кипарске православне цркве потврдио је да чланови Светог синода нису обавијештени о његовој одлуци да призна ПЦУ, а да је митрополит лимасолски Атанасије службу напустио у знак неслагања.

Архиепископ је рекао да ће његова одлука „служити православљу и кипарској цркви“. Ова његова одлука, додао је, може се протумачити као усмјерена «против одређених особа», али и њега самог «брине само православље».

Подсјетио је да је прошле године упозорио цариградског патријарха Вартоломеја да намјерава да одржи неутралност, нудећи да „служи православљу преко предстојатеља различитих аутокефалних цркава“ и подијели своје мишљење с њима. Према његовим ријечима, „он је савршено добро знао како да ријеши ово питање“, али његово здравствено стање спријечило га је да у потпуности спроведе своје планове.

„Морао сам да заузмем неки став“, додао је поглавар кипарске Цркве и прецизирао да ће, по његовом мишљењу, његову одлуку препознати као исправну сви предстојатељи помјесних православних цркава, осим предстојника Руске православне цркве, патријарха Кирила.

Архиепископ Хризостом, такође, се слаже да одржи састанак Синода ако то затражи било који од његових чланова, будући да је увјерен да ће већина јерараха Кипарске цркве подржати његов став о ПЦУ.

Извор: Спутњик / Вјеронаука

УКРАЈИНСКА ЦРКВА КИЈЕВ ЕПИФАНИЈЕ ДУМЕНКО ЦАРИГРАДСКА ПАТРИЈАРШИЈА КИПАРСКА АРХИЕПИСКОПИЈА АРХИЕПИСКОП ХРИЗОСТОМ