НОВА ИНТЕРНЕТ СТРАНИЦА ПРЕДСТАВИЋЕ 2,2 МИЛИОНА ДИГИТАЛНИХ ЗАПИСА СВЕТОГОРСКОГ БЛАГА

На сајту Athos Digital Heritage представљено је око 200.000 докумената (556.795 дигиталних записа), 3.300 рукописа (908.336 дигиталних записа) и 1.512 инкунабула – рано штампаних књига (450.473 дигиталних записа).

Збирка такође садржи висококвалитетне фотографије везова, преносних икона, уметности рађене у металу, архитектонског дизајна, скулптура, кованица, керамике, фолклорних предмета, поштанских марака и збирки фотографија из ризнице Свете Горе.

Портпарол Свештене заједнице Свете Горе, јеромонах Јероним из манастира Сименопетра, навео је да је завршетак пројекта „прекретница за православну хришћанску културу, јер су светогорске хиљаде визуелних изображења сада доступне на интернету широј јавности, истичући њено културно наслеђе и младим људима који желе да приђу православној хришћанској традицији са модерном технологијом“.

У раду на пројекту учествовало је 12 од 20 главних манастира: Ватопед, Пантократор, Каракол, Ставроникита, Свети Павле, Симонопетра, Дионисијат, Ксиропотам, Григоријат, Ксенофонт, Дохијар и Зограф.

Страница је тренутно доступна на енглеском, грчком, руском, српском и бугарском језику.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Информативна служба Српске Православне Цркве)

СВЕТА ГОРА ХИЛАНДАР ДИГИТАЛНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ОНЛАЈН АРХИВ БИБЛИОТЕКА