НОВИ ИГУМАН У ЕСЕКСУ

Манастир Светог Јована Крститеља у Tolleshunt Knights близу Есекса, у Енглеској, најстарија је православна монашка заједница у земљи. Основао га је 1958. године старец Софроније (Захаров), духовно чедо Светог Силуна Светогорца, који се поштује широм православног света. Старaц Софроније је био игуман манастира до свог чесног упокојења 1993. године. Упражњено место је тада заузео архимандрит Кирил, који је у том својству био до почетка ове године, када се повукао због слабости. Наиме, није био у могућности да служи Литургију више од годину дана, мада сада ради на поучавању новог игумана.

За свог новог игумана манастир, који се састоји од мушке и женске заједнице, изабрао је оца Петра (Вризаса). Отац Петар је релативно млад монах који је најближи ученик старца Захарије (Захару), који је и сам био блиски ученик старца Софронија. Нови игуман је рођен у Грчкој 1977. године. Замонашен је 2002. године када је имао 25 година, тако да је до сада провео у монашком послушању 17 година. Његов докторски рад о тајни примања и преношења Божје речи по учењу оца Софронија недавно је објављен као његова прва књига.

Извор: Orthochristian.com (са енглеског Инфо служба СПЦ)